Emel Kırım Vakfı’ndan Müstecib Ülküsal’ı anma töreni

Ömrünü Kırım ve Kırım Türklerinin millî davası ve millî hakları için mücadele ile geçiren Müstecib Ülküsal, vefatının yirmi beşinci yıl dönümünde anılıyor.


 

Emel Kırım Vakfı tarafından, vefatının yirmi beşinci yıl dönümünde, Kırım Türklerinin önde gelenlerinden biri olan, Emel dergisinin yayımcısı ve Emel Kırım Vakfı’nın kurucusu Avukat Müstecib Ülküsal’ı anma ve konferans etkinliği düzenleniyor.

10 Ocak 2021 Pazar günü saat 12.00’de tertip edilecek ve çevrim içi yapılacak anma törenine katılmak isteyenlere e-posta ile zoom linki gönderilecek.

Program, Kuran okunması ve dua ile başlayacak. Zafer Karatay’ın konuşmacı olacağı programda; Müstecib Ülküsal, Emel Dergisi ve Kırım dâvası anlatılacak. Ayrıca, katılımcıların Müstecib Ülküsal ve Emel dergisi hakkında kısa değerlendirmeleri ve soru-cevaplarına yer verilecek.

Müracaat için kirim@emelvakfi.org adresine e-posta gönderilebilir.

Kaynak: https://qha.com.tr/haberler/diaspora/emel-kirim-vakfindan-mustecib-ulkusal-i-anma-toreni/292003/

 

Müstecib Ülküsal Kimdir?

Romanya’nın Dobruca kentinde doğmuştur. İlk eğitimini köyünde tamamlamış, daha sonra ortaöğretim için İstanbul’a gelmiştir. I.Dünya Savaşı’nın çıkması üzerine Romanya’ya geri dönmüştür. Kırım-Tatar Türklerinin 1917’de Kırım Türk Cumhuriyeti’ni kurmaları üzerine, birkaç arkadaşıyla gizlice Kırım’a gitmiş burada iki yıl öğretmenlik yapmıştır. 1926 yılında Bükreş Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi’ni bitirmiş ve Pazarcık şehrinde avukatlık yapmaya başlamıştır. Bu yıllarda yoğun bir kültür faaliyetinin içine giren Ülküsal, 1930’da on arkadaşıyla birlikte Emel Mecmuasını çıkarmaya başlamıştır. Emel’in, Kırım-Tatar Türklerinin millî yayın organı haline gelmesinden sonra, kendisini Kırım-Tatar Türklerinin mücadelesine adamıştır.

II. Dünya Savaşı’nın Romanya’ya sıçraması üzerine 1940 yılında Türkiye’ye göç etmiş, 1941’de Edige Kırımal ile birlikte Almanya’da Kırım-Tatar Türklerinin Türk Millî Teşkilatını kurmak ve buradaki soydaşlarının haklarını korumak üzere Berlin’e gitmiştir. 1943 yılında İstanbul’a dönmüş ve 1976’da emekli oluncaya kadar burada avukatlık yapmıştır. Romence, Fransızca, Almanca bilen Ülküsal, 10 Ocak 1996’da İstanbul’da vefat etmiştir.

Müstecip Ülküsal hayatı boyunca Türkçü, Batı taraftarı, Komünizm karşıtı ve bağımsızlık yanlısı bir politika izlemiştir. Ülküsal, yayın hayatına başladığı 1930 yılından 1986’ya kadar Emel dergisinde yazdığı makalelerinde dil ve din birliğine önem vermiş, Kırım Türklerinin millî davasını dünya kamuoyuna duyurmaya çalışmıştır. Atatürk devrimlerinin sadece Türkiye’de değil, bütün Türk dünyasında kabul edilmesini istemiş, Batı’nın bilim ve tekniğini alarak kültürde millî unsurların korunmasının önemine değinmiştir. Ülküsal, her milletin kendi kaderini kendisinin tayin edebilmesini en büyük hak olarak görmüş bir aydındır.

kaynak: http://teis.yesevi.edu.tr/madde-detay/ulkusal-mustecib

Yazar

Kâmil Engin

1 Yorum

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.