Erdoğan Putin’le görüştü, gündem Kırım

Erdoğan ve Putin arasında yapılan telefon görüşmesinde Kırım'daki siyasi tutsaklar ve Normandiya zirvesinde görüşülen siyasi tutsaklar savaş esirlerinin değişimi görüşüldü.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin’le görüştü. Yapılan telefon görüşmesinde Erdoğan ve Putin arasında Kırım’daki siyasi tutsaklar ve Normandiya zirvesinde görüşülen siyasi tutsaklar savaş esirlerinin değişimi görüşüldü.

Geçtiğimiz günlerde Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy ve Rusya Başkanı Putin siyasi tutsaklar ve savaş esirleri konusunda görüşmüş ve kamuoyu Putin’e baskı kurmuştu. Görüşmede Zelenskiy Kırım ve Donbastaki siyasi tutsaklar ve savaş esirleri hakkında “hepsine hepsi” şeklinde Putin’e teklifte bulunmuştu. Kırım’da uydurma suçlarla ve sebepsiz şekilde alıkonmalarla tutulan Kırım Tatar Türklerini de bu teklif kapsıyordu.  Kırım Tatar Türkleri için Erdoğan Putin’le görüşerek Kırım Tatar Türklerine destek verdi. Putinle görüşülen siyasi tutsakların sayısı 126 olarak açıklandı. Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov konu hakkında “Umarım bir sonuç elde edeceğiz” dedi.

 

Yazar

Kocafurkan Dinçaslan

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.