Ermeniler'in vandallığı bir kez daha belgelendi - Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Emine Işınsu vefat etti   • 3 Mayıs Türkçülüğün tarihinde bir dönüm noktası oldu

Ermeniler’in vandallığı bir kez daha belgelendi

Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı’nın resmî web sitesinde duyurduğu habere göre, tanınmış fotoğrafçı Rıza Deghati, Ermenistan silahlı kuvvetlerince işgal yıllarında şair Hurşid Bânu Nâtevan’ın mezarına karşı yapılan vandallığın görüntülerini sosyal medya hesabından paylaştı.

28 Ocak 2021
Kâmil Engin

 

Han kızı Hurşid Bânu Nâtevan’ın Ağdam’da bulunan türbesi (Fotoğraf: Reza Deghati)

 

İran Türklerinden dünyaca meşhur foto muhabiri Reza Deghati, instagram sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Azerbaycan şairi Hurşid Bânu Nâtevan’ın 1832 yılında Şuşa’da dünyaya geldiğini, sonuncu Karabağ Hânının meşru vârisi olduğunu ve ailesinin servetinin büyük çoğunluğunu hayırseverlik işlerine, özellikle Şuşa şehrine su temin eden ve dönemi için mühendislik harikası sayılan su kemerinin inşa edilmesine harcadığını belirtti. 1897 yılında vefat eden “Han Kızı” lâkaplı şair ve yönetici Hurşid Bânu Nâtevan, Ağdam’ın İmaret Kabristanlığına defnedildi.

Fotoğraf sanatçısı Deghati, ilk defa 1992 yılında Ermenistan silahlı güçlerinin Ağdam’a saldırısından önce mezarlık yerinde bulunduğunu ve fotoğraflarını çektiğini ifade etti. Ağdam’ın işgalden kurtarıldıktan sonra bölgeyi yeniden ziyaret eden Deghati, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“2020 yılının Kasımında işgalden kurtarıldıktan sonra şehri yeniden ziyaret ettim. Fakat şairin defnedildiği mezar yerinin bilinçli olarak tahrip edildiğini, hatta kemiklerinin mezardan çıkarılıp götürüldüğünü gördüğümde derin sarsıntı geçirdim. Belki aynı insanlar onun yaptırdığı su kemerinden yararlanıp su içen kişilerdir. Bir hanım şairin mezarı neden tahrip edilir? Bir şairden kim korkabilir?”

 

 

 

 

Kaynak: http://www.mct.gov.az/az/umumi-xeberler/13429 (27/01/2021)

Yorum yapın!

Comment *

  1. O kadar okadar ermeniler ki.Aklımdan geçenleri artık fesbuk ezberlemiş.onlar yazsın.

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları