Erşat Salihi’den Yeni Açıklama – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • 523’üncü Bilgi Şöleni: Yaşadığımız su sıkıntısı ve su politikalarımız   • 522’nci Bilgi Şöleni: Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılar meselesi

Erşat Salihi’den Yeni Açıklama

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi Irak’ın durumu hakkında açıklamalarda bulundu. Kerkük’te seçim komisyonunun lağvedilmesinden sonra eylemlere hükumetin yaklaşımı ve Irak’ta Türkmen kimliğinin silinme çabasına sert yanıt veren Salihi hükumet reformları uygulamaya koymazsa hükumetin feshini isteyeceklerini duyurdu. Salihi  “Bugün önemli bir toplantı oldu. Cumhurbaşkanı Berham Salih geldi. Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Neçirvan Barzani geldi. Hem […]

19 Kasım 2019
Kocafurkan Dinçaslan

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi Irak’ın durumu hakkında açıklamalarda bulundu. Kerkük’te seçim komisyonunun lağvedilmesinden sonra eylemlere hükumetin yaklaşımı ve Irak’ta Türkmen kimliğinin silinme çabasına sert yanıt veren Salihi hükumet reformları uygulamaya koymazsa hükumetin feshini isteyeceklerini duyurdu.

Salihi  “Bugün önemli bir toplantı oldu. Cumhurbaşkanı Berham Salih geldi. Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Neçirvan Barzani geldi. Hem Şii, hem Sünni, hem Kürt hem de Türkmenler bu toplantıda bulundu. Irak’ın bugünkü durumu ve geleceği konuşuldu. Anlaşılan reform maddeleri var, hükümet bunları 45 gün içerisinde yerine getirmelidir.

Biz yeni bir seçim yasası istedik. Bir seçim komiserliğinin kurulmasını talep ettik. Bu reformları Abdulmehdi hükumeti yerine getirmezse erken seçime gidilmesini ve meclisin feshedilmesini talep ettik. Oluşacak yeni hükumetin anayasa tadilatını yapmasını uygun gördük. Yeni anayasayı şu şartlarda yapmak uygun değil. Ayrıca protestolarda yapılan insan hakları ihlalleri konuşuldu. Tutuklamalar ne şartlar altında yapıldı, keskin nişancılar kim tarafından yerleştirildi gibi sorular soruldu.” açıklamasını yaptı.

Salihi daha önce de hükumetin mezhepsel yaklaşımını bir an önce bırakması çağrısında bulunmuştu.

Kaynak: QHA

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları