Facebook’un dev Türkçü grubu kapatıldı

57.000 kişinin üstünde üyesi bulunan Türkçü Facebook grubu kapatıldı.


Facebook grubu kapattı.

Türk Toplulukları Kurultayı

Türk Toplulukları Kurultayı (Курултай Тюркских Народов), Saha Türklerinden Güney Azerbaycan Türklerine, Doğu Türkistan’dan Gagauz Türklerine kadar hemen her Türk topluluğundan Türklerin bulunduğu uzun zamandır faaliyet gösteren bir Facebook grubuydu.

Grubun katılımcı sayısı 57.000 kişinin üzerindeydi ve her geçen gün artmaktaydı.

Grupta dünyanın her yerinden Türkler tanışmakta, ülkelerini birbirlerine tanıtmaktaydı. Argo, kötü söz, ırkçılık söylemlerine izin verilmeyen ve bu yönüyle belli bir seviyeyi yakalamış Facebook’un çok dilli Türkçü grubu geçtiğimiz Cumartesi günü kapatıldı.

Grup yöneticileri Facebook’a itiraz etseler de tatmin edici bir cevap alamadılar.

Grup yöneticileri tarafından tekrar aynı isimle başka bir grup kurulsa da aynı kalabalığı toplayıp eski ivmesini yakalamasının uzun zaman alacağı aşikardır.

***

(Kazakistan lehçesinde)

Құрылтай түркі қауымдастықтары (түркі халықтарының құрылтайы) Facebook-тің бұрыннан келе жатқан тобы болды, онда әр түрік қауымынан, Сахадан Оңтүстік Әзірбайжанның түріктеріне, Шығыс Түркістаннан гагауз түріктеріне дейін Facebook қолданушылары жазылған еді.

Қатысушылар саны 57 000 аса адам болған.
Топта әлемнің түкпір-түкпірінен келген түріктер кездесіп, өз елдерін бір-бірімен таныстыра алған. Өткен сенбіде жаргонға, жаман сөздерге, нәсілшілдік риторикасына жол бермейтін және белгілі бір деңгейге ие болған көп тілді түрік Facebook тобы жабылды.
Топ жетекшілері Facebook-ке қарсылық білдіргенімен, олар қанағаттанарлық жауап ала алмады.
Тағы бір топ, тағы да топ әкімшілері орнатылғанына қарамастан, сол көпшілікті жинап, оның бұрынғы серпінін алу үшін көп уақыт кететіні анық.

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.