DUYURU   • Kültür ve Turizm Bakanlığı ne yaptığını sanıyor?   • Işınsu

Fikret Amirov’un “Binbir Gece” balesi, St. Petersburg sahnesinde

Rusya’nın St. Petersburg şehrinde bulunan dünyaca ünlü tarihî opera ve bale sahnesi Mariinski Tiyatrosu’nda, Azerbaycan bestecisi Fikret Amirov’un “Binbir Gece” isimli balesi sahnelendi.

21 Ocak 2021
Kâmil Engin

 

AZERTAC’ın verdiği habere göre gösteriler, Mariinski Tiyatrosu’nun Vladivostok şehrinde bulunan Primorski Sahnesi’nin, 15-22 Ocak 2021 tarihlerinde St. Petersburg’da düzenlenen turne programı çerçevesinde takdim edildi. Turne programında, Çaykovki’nin “Uyuyan Güzel” ve Adolphe Adam’ın “Korsan” balelerinin yanı sıra, gala gösterisi olarak Fikret Amirov’un “Binbir Gece” eseri sergilendi.

Habere göre, Mariinski Tiyatrosu-Primorski Sahnesi sanatçılarından Eldar Aliyev’in sahneye koyduğu “Binbir Gece” balesi, dört gün süresince St. Petersburg’da başarıyla sergilendi. Günler öncesinden tüm biletlerin tükendiği ve temsilin sanatseverlerin büyük ilgisiyle karşılandığı bildirildi.

İlk defa 1979 yılında sahnelenen ve Arap masallarını konu alan “Binbir Gece” balesi, besteci Fikret Amirov’un önemli sahne eserlerinden biri olarak biliniyor.

 

Kaynak:Fikrət Əmirovun “Min bir gecə” baleti dörd gün ərzində Mariinski Teatrında nümayiş olunub (21/01/2021)

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları