DUYURU   • Işınsu   • Emine Işınsu vefat etti

“Gagauzca konuş!” hareketi başlıyor

Gagauz Türkçesinin unutulmaması için “Gagauzca konuş!” hareketi başlatıldı.

8 Ocak 2021
A. Selim Babaoğlu ve Alina Asanbekova
Gagauzya'da Gagauz Türkçesi konuş kampamyası başlıyor
Güllü Karanfil

Gagauz Türkü Filoloji doktoru Güllü Karanfil tarafından başlatılan “Gagauz ülkesinde Gagauzca konuş” hareketi resmi makamlarca da benimsendi.

Dr. Güllü Karanfil açıklamasında, Gagauz Türkçesinin yok olan diller arasında olduğunu, Gagauzların dillerini unutmaları halinde asimile olacaklarını dile getirdi. Bu bağlamda başlatılan “Gagauzca Konuş” hareketi kapsamında Gagauzya’nın başkenti Komrat’ta 3-4 tabelaya bu sloganın asılacağını ve halkın Gagauz Türkçe’sinde konuşmaya teşvik edileceği bildirdi.

Komrat Belediye Başkanı Sergei Anastasov da bu kampanyayı desteklediğini belirterek yeni yılda Gagauz Türkçesinin kullanımının yaygınlaştırılması yönünde çalışmaların olacağı sözünü verdi. İlk adım olarak da başkent Komrat’ın tamamının Gagauz dilini öğrenmeye teşvik edici tabelalarla donatılacağını duyurdu.

Dr. Güllü Karanfil’in açıklaması aşağıdadır:

 

 

***

Гагауз түркү, филология илимдеринин доктору Гүллү Каранфил тарабынан демилгеге алынган “Гагауз өлкөсүндө гагаузча сүйлө” кыймылы расмий бийлик тарабынан да колдоого алынды.

Доктор Гүллү Каранфил өзүнүн билдирүүсүндө, гагауз тили жок болуп бараткан тилдердин катарында экендигин жана эгер гагауз эли өз эне тилинде сүйлөбөсө олуттуу көйгөйлөр жараларын белгиледи. Ал “Гагауз тилинде сүйлө” кыймылынын алкагында бул ураан Гагаузиянын борбору Комратта 3-4 афиша илинип, элди гагауз түркчөсүндө сүйлөөгө үндөй тургандыгын билдирди.

Комрат шаарынын мэри Сергей Анастасов дагы бул иш-чараны колдой тургандыгын билдирип, кирип келген жаңы жылда гагауз түрк тилин күнүмдүк жашоодо колдонууну кеңейтүү аракеттери көрүлөрүн убада кылды. Алгачкы кадам катары ал бүтүндөй борбор шаар Комратта гагауз тилин үйрөнүүгө үндөгөн белгилер орнотулаарын жарыялады.

Kaynak: (https://gagauzinfo.md/top2/57764-govori-na-gagauzskom-v-komrate-poyavyatsya-patrioticheskie-panno.html)

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarların diğer yazıları: