Genç besteciden "Dede Korkut" balesi - Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • 3 Mayıs Türkçülüğün tarihinde bir dönüm noktası oldu   • İran-Suudi Arabistan Yakınlaşması ve “Yeni” Ortadoğu

Genç besteciden “Dede Korkut” balesi

525’ci Gazete’nin haberine göre, Azerbaycan’ın genç bestecilerinden İlahe Kismet, iki perdeden ve altı tablodan oluşan “Dede Korkut” isimli bir bale besteledi. Eser, İkinci Karabağ Savaşı’nda kazanılan zafere ithaf edildi.

2 Şubat 2021
Kâmil Engin

 

Genç besteci, librettosu İltifat Hacıhanoğlu’na ait olan balenin üzerinde beş yıl çalıştığını belirtti ve eser hakkında şu bilgileri verdi:

“İyinin kötü üzerindeki üstünlüğünü yansıtmaya çalıştığım bu eseri, kırk dört gün süren Vatan savaşındaki muhteşem zaferimize ithaf ettim. Şimdi ise arzum, bu yıl balenin sahnelenmesini sağlamak ve bu eseri sadece Azerbaycan halkına değil, bütün Türk dünyasına takdim etmektir. Türk halklarının ortak kültür serveti olarak kültürümüzde önemli bir yeri olan Dede Korkut destanı üzerine yazdığım aynı adlı balenin, Türkiye ve Azerbaycan kardeşliğine hizmet edeceğini ümit ediyorum.”

İlahe Kismet

Besteci İlahe Kismet, 1993 yılında Bakü’de dünyaya geldi. İlk, orta ve müzik eğitimini Bülbül adına Orta İhtisas Müzik Okulunda tamamladı. Daha sonra Üzeyir Hacıbeyli adına Bakü Müzik Akademisi’nin Bestecilik Bölümünde lisans ve yüksek lisans kademelerinden dereceyle mezun oldu. Bestecilik ihtisasını, ünlü besteci ve Halk Artisti Prof. Arif Melikov, Emektar Sanat Adamı ve Bakü Müzik Akademisi Bestecilik Bölümü Başkanı Aydın Azimov’dan sanat dersleri alarak tamamladı. 2017 yılında Azerbaycan Besteciler İttifakı üyeliğine kabul edildi. Şu anda ittifakın Gençlik Bölümünün yöneticiliğini yapmaktadır.

 

Kaynak: Gənc bəstəkar “Dədə Qorqud” baleti yazıb (29/01/2021)

Yorum yapın!

Comment *

  1. Türk Dünyasına yaptığınız bu güzel katkıdan dolayı çok teşekkür ediyoruz.
    Başarılı çalışmalarınızın devamı dileğiyle selamlar…
    Hasan KILIÇ
    HASRET Gazetesi Haber Müdürü-OSMANİYE.

  2. Yüreğinize sağlık güzel kardeşim. Dilerim Türk dünyası bu hizmetinle seni yüceltir…

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları