Geriye Sadece Moloz Yığınları Kalır

Bilmez misin ey gafil dün ile bugün arasında kavga çıkarsa, yarın kaybeder. Bu durumu öğrenmen için tarih daha ne kadar tekerrür edecek dersin? Bir de şu tarihi utandırsan olmaz mı?


Hiç olmaz dediğiniz,  iki uç fikirli ağa babalarınız aynı amaçta birleşiyorlar, size de onların bedavadan avukatlığını yapmak düşüyor. Ya buna ne demeli? Bunu nasıl ve neresinden okumalı acaba?

İnsanoğlu ne umutlar, ne hayaller ile bezediği hayatının tam orta yerinden fay hattı geçmesi sonucunda deprem oluşması ne acıdır. Bir çocuk düşünün anneden yeni doğmuş, tertemiz, pür-i pak… Melektir  onlar…

Bir insan düşünün, fikirlerde uyuşuyorsunuz, konu aynı, sorun aynı, soru aynı, doğrularınız aynı doğru, zuhur eden olaylardan aynı acıyı çekiyorsunuz, hatta aynı çözümde birleşiyorsunuz ama icraata gelindiğinde sizden çok uç bir noktada görüyorsunuz onu. Tabii ki o da sizi… Kabullenme biçimi çok fark gösteriyor. Kısır çekişmeler içinde ucuz şövalyelik zamanlarından kalma alışkanlık  diyebilirsiniz buna. Ona göre sen, sana göre o; Nuh diyor peygamber demiyorsunuz.

Aslında inatçılığı bırakıp aynı çözümde birleştikleri gibi icraatta da birleşmeyi bir deneseler, bir deneseler bak! ortalık güllük gülistanlık olacak…

İnsanlar, beyazı neden illaki grileştirir, ya da maşa varken elini neden ateşe sokar bir türlü anlamam doğrusu.

Ya her şeyi helak eylediğiniz ve sabit fikirlerle, çevrenizdeki sevdiklerinizi kırma pahasına hararetli bir şekilde savunduğunuz,  bazen kiralanmış beyninizle, bazen düşünmeden peşinden gittiğiniz ağa babalarınızın karşıt görüşlü insanlarla el ele kol kola yürüdüklerinden, can ciğer kuzu sarması olduklarından haberiniz var mı?

Hiç olmaz dediğiniz, iki uç fikirli ağa babalarınız aynı amaçta birleşiyorlar, size de onların bedavadan avukatlığını yapmak düşüyor. Ya buna ne demeli? Bunu nasıl ve neresinden okumalı acaba?

Bilmez misin ey gafil dün ile bugün arasında kavga çıkarsa, yarın kaybeder. Bu durumu öğrenmen için tarih daha ne kadar tekerrür edecek dersin? Bir de şu tarihi utandırsan olmaz mı? Her dönemde, bir şekilde dilim varmıyor demeye ama kullanılıyorsun işte… Anla artık!

Bunu anlaman bu kadar zor mu ey Ademoğlu? En çok da seni dinin üzere vuruyorlar, bunu biliyorsun değil mi? Din hiç kimsenin tekelinde değil bunu ne zaman öğreneceksin?

Hani şöyle bir söz vardır: “Derisini değiştirmeyen yılanlar ölmeye mahkûmdur.” İşte fikirlerini değiştirmeyen insanlar da ölmeye mahkumdur. Şayet peşinden umarsızca koştuğun kişiler, amaç ve ülkülerini ellerinin tersiyle itiyor, hatta milliyetçiliği ayaklarının altına alıyor/aldırıyorlarsa sen daha neyin kafasını yaşıyorsun ki? Artık, çevrendekileri daha fazla boş yere  kırmayasın… Yoksa, etrafında sadece molozlar göreceksin, içinde sen de olmak üzere.

Aydınlık günler dileğiyle…

Yazar

Emine Baştuğ

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.