Gülen Örgütü: Ezoterik Bir Kült Cemaatin Radikalleşmesi – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış
Millî Düşünce Merkezi
MİSAK logo

_______14 Kasım 2018_______

Gülen Örgütü: Ezoterik Bir Kült Cemaatin Radikalleşmesi

A. Selim Babaoğlu
Paylaş:

Konu Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması olunca meseleyi sadece ilahiyat penceresinden değerlendirmek mümkün değildir. Zira söz konusu terör örgütünün faaliyetleri sırf itikadi sapkınlıkları ile izah edilemeyecek kadar karmaşıktır. Üstelik bir darbe teşebbüsünde bulunabilecek kadar donanımlı ve örgütlü.

Kitabın yazarı Hilmi Demir, meseleye aynı anda siyaset bilimi, ilahiyat ve terör açılarından bakabilen nadir yazarlardan bir tanesidir. Çünkü kelam, selefilik, radikalleşme ve terör hocanın çalışma alanlarıdır.

Yazar, bilhassa Gülen Örgütü’nü incelemekle beraber daha geniş anlamda radikalleşme kavramı, kültleşme, dini cemaatlerde ve tarikatlarda grup kimliğinin oluşumu gibi konuları bütün dünyadan örneklerle uzun uzun izah ediyor. Bu bakımdan kitabın ana tezi için sağlam bir teorik zemin çizmiş hem de okuyucuya geniş bir coğrafyadan radikalleşmiş cemaat ya da grupları inceleme fırsatı sunmuş.

Örgütün sempatizan kısmının lider kadrosundan ideolojik ve dini olarak koparılması, yardımsever bir dini cemaat görünümündeki örgütün iç yüzünün ve asıl amacının geniş kitlelere derli toplu bir biçimde ulaşması için gayet iyi bir kaynak kitap.

Gülen Örgütü ile pratik mücadelenin başarıya ulaşması için teorik çerçevenin itinayla çizilmesi ve teoriye iyi çalışılması gerekiyor. Bu bakımdan sadece konuya ilgi duyanların değil bu örgüt ile bilfiil mücadele eden devletin ilgili kurumlarındaki görevlilerin de dikkatlice okuması gereken bir kaynak bu kitap.

Paylaş:
Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları