Güney Kıbrıs Rum Yönetiminden Atatürk düşmanlığı

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Eğitim Bakanlığının öğretmenlere gönderdiği bir talimat ile, ortaokullarda okutulan İngilizce ders kitabında Atatürk'ten söz eden sayfanın yırtılmasını istediği bildirildi.


Independent Türkiye web sitesinin haberine göre, Güney Kıbrıs Rum Eğitim Bakanlığı, öğretmenlere elektronik posta ile gönderdiği genelgede, “Oxford Discover Futures 3 Workbook” isimli kitapta yer alan Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili bölümün öğrencilere dağıtılmadan önce yırtılmasını istedi.

Ortaokul öğrencilerine yönelik hazırlanan söz konusu kitabın 36. sayfasında Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve önderi Mustafa Kemal Atatürk’ten övgüyle bahsediliyor ve “Türkiye’nin en büyük kahramanı” olarak tanıtılıyor.

Öte yandan, konuyla ilgili bugün T. C. Dışişleri Bakanlığı yazılı açıklama yayımladı. Açıklamada, talimatın, Rum yönetiminin Türkiye’ye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne karşı “çarpık zihniyetinin ulaştığı radikal düzeyi” ortaya koyduğu kaydedildi ve “GKRY’nin bu çağ dışı, düşmanca ve kabul edilmez tutumunu şiddetle kınıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: Rum Eğitim Bakanlığı’ndan öğretmenlere “kitabın Atatürk sayfasını yırtın” genelgesi (08\09\2021)

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.