Azerbaycan ve Rus ortak yapımı “Hazar Üzerinde Salıncak” filmi tamamlanıyor

AZERTAC'ın haberine göre, savaş ve salgın sırasında Azerbaycan'da Rus gazetecisi Mariya Suvoroskkaya'nın eseri filme alındı.


 

 

Geçen yılın yaz aylarında Bakü’de çekimleri yapılan Azerbaycan ve Rusya ortak yapımı “Hazar Üzerinde Salıncak” filmine ait ilk görüntüler, video paylaşım sitesi Youtube platformunda yayımlandı.

Film, 2018 yılında ilk olarak Rusya’da, bir yıl sonra da Azerbaycan’da Türkçe yayımlanan ve geniş okuyucu kitlesine ulaşan aynı adlı eserden sinemaya uyarlandı.

Eserin yazarı Mariya Suvoroskaya, Rusya Gazeteciler Birliği üyesi tanınmış bir gazeteci, iş kadını ve yayıncı. Moskova’da Azerbaycan ve Rusya arasındaki kültür ilişkilerinin geliştirilmesi için sergiler tertip ediyor ve dergi yayıncılığıyla ilgileniyor.

Haber ajanslarının aktardıklarına göre, Azerbaycan kültürüne, geleneklerine ve mutfağına büyük sevgi besleyen Mariya Suvoroskaya, ülkede “Ruhça Bakülü ama bedenen Moskovalı bir hanım” olarak tanınıyor. Bu nedenle, yapımcılar uzun arayışlardan sonra, filmin başrolünü Suvoroskaya’ya teklif etti. Tiyatro eğitimi alan ama sinema oyunculuğu yapmayan yazar, gerekli hazırlık ve eğitimlerden sonra çekim sürecine katıldı.

Mariya Suvoroskaya’nın yanı sıra, başrollerde Emil Hesenzade ve Duygu Develi’nin yer aldığı filmde olaylar, Moskova ve Bakü’de geçiyor. Hikâyenin ana ekseni, klasik aşk üçgeni üzerine kurulu.

Filmin çekimleri Azerbaycan’da seferberlik ilanı sırasında tamamlandı. Filmin, bu yılın bahar aylarında geniş kitlelere sunulması planlanıyor.

Öte yandan, filmin Rusça seslendirmeli versiyonunun Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinde de gösterilmesinin düşünüldüğü belirtiliyor.

Filmin yayımlanan ilk görüntüleri: “Качели над Каспием” backstage video 2021

Kaynak: “Xəzər üzərində yelləncək” müharibə və pandemiya dövründə sevgidən bəhs edən filmdir (03/02/2021)

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar