Hocalı katliamını anlatan “Sonsuz Koridor” filmi Amazon Prime Video’da

Amazon'un çevrim içi dijital yayıncılık platformu Prime Video, Dağlık Karabağ çatışmasını konu alan ödüllü “Sonsuz Koridor” belgesel filmini gösteriyor.


Paylaşın:

 

 

Akademi ödüllü İngiliz aktörü Jeremy Irons’ın seslendirdiği “Sonsuz Koridor – Endless Coridor”, 1992 yılı şubatında Karabağ’ın Hocalı kasabasında yaşanan faciaları konu ediyor.

Yönetmenliğini Litvanyalı sinemacı Aleksandras Brokas’ın, yapımcılığını ABD’li tanınmış yapımcı Gerald Rafshoon’un üstlendiği filmin çekimleri beş yıl sürdü ve 2014 yılında tamamlandı. Yapım aşamasında, Turan Haber Ajansı (Turan News Agency), Litvanya Ulusal Radyo ve Televizyonu gibi çok sayıda kurum ve kişinin arşiv materyallerinden yararlanıldı. Filmin geniş çaplı ilk tanıtımı, Haydar Aliyev Vakfı’nın öncülüğünde başlatılan “Hocalı İçin Adalet” (Justice for Khojaly) isimli uluslararası bilinçlendirme kampanyası sırasında yapılmış ve film, çeşitli özel gösterimlerle Londra, İstanbul, Berlin, Roma, Vilnius, Paris, Ankara, Dublin gibi  birçok şehirde gösterilmişti.

Film, Litvanyalı seyyah ve savaş muhabiri Ricardas Lapaitis’in, Hocalı katliamı tanıklarıyla yaptığı röportajlara dayanıyor ve geçmişi uzun yıllara dayanan sürecin insanî, tarihî ve siyasî yönlerine temas ediyor. Filmin en dikkat çekici özelliği ise, hâdiselerin objektif gözle analiz edilmesi ve Hocalı sâkinlerinin kitlesel şekilde katledilmesinde kimin suçlu olduğu sorusuna cevap aranması.

“Sonsuz Koridor” filmi, 2015 yılında Madrid’de düzenlenen Tenerife Uluslararası Film Festivali’nin yarışmasına katıldı ve en başarılı belgesel film ile en başarılı belgesel film yönetmeni dallarında ödüle lâyık görüldü. Aynı yıl Accolade Global Film Yarışması’nda mevsimin en başarılı yapımı seçildi.

Filmin dâhil edildiği çevrim içi dijital film ve dizi platformu Amazon Prime Video, yakın zamanda ülkemizde de kullanıma açıldı.

Güncelliğini hâlâ koruyan Hocalı Katliamı konusunu ele alan belgesel filmin, bölgede çatışmaların devam ettiği bir zamanda dünya üzerinde milyonlarca üyesi bulunan bir platforma dahil edilmesi, hem hikâyenin sinema değerine hem de dünya seyircisi için önemine işaret ediyor. Ayrıca, filmin geniş seyirci kitlesine ulaşması, Dağlık Karabağ Savaşının tarihinin ve yaşanan dramların daha iyi anlaşılmasına hizmet edebilir.

Bilindiği gibi, 1992 yılının 25-26 Şubat günlerinde yaşanan ve Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki Dağlık Karabağ anlaşmazlığının en acılı safhasını oluşturan Hocalı katliamında, 106’sı kadın, 63’ü çocuk ve 70’i yaşlı olmak üzere, toplam 613 Azerbaycanlı sivil hayatını kaybetti.

 

 

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar