Huawei’den sokaktaki Uygur Türklerinin tespiti için başvuru

Huawei sokakta yürüyen hedef kişinin beden hareketlerinden Uygur Türkü olup olmadığını tespit edebilecek yapay zeka sistemi için patent başvurusu yaptı.


Çin Uygur Türklerine dijital soykırım uyguluyor

Huawei’den Uygur Türklerinin tespiti için patent başvurusu

BBC Türkçe’de yayımlanan haberde Çin merkezli teknoloji devi Huawei’n sokakta yürüyen Uygur Türklerini tespit eden yazılım için patent başvurusunda bulunduğu duyuruldu.

Haberde, Uygur Türklerinin oturuş-kalkış ve yürüme gibi beden hareketlerinin yapay zeka tarafından işlenmesine, sokakta yürüyen hedef kişinin Çinli-Uygur Türkü tespitine yarayacak  yapay yazılım ve dijital teknolojinin patenti için Huawei’n daha önce 2018 yılında da Çin Bilim Akademisi ile birlikte müracaatta bulunduğu bilgisi verildi.

Huawei sözcüsü ise yaptığı açıklamada durumu inkar ederek, “Huawei her türlü ayrımcılığa karşı çıkıyor, buna teknolojinin etnik ayrımcılık için kullanılması dahil. Bireylerin ırklarının tespit edilmesi araştırma ve geliştirme projesinin hiçbir zaman parçası olmamıştı. Başvuruya hiçbir zaman dahil edilmemeliydi. Bunu değiştirmek için proaktif adımlar atıyoruz. Yeni ve değişen teknolojinin, en üst seviye dikkat ve dürüstlük çerçevesinde gelişiminin ve uygulamasının sağlandığından emin olmak için çalışmaya devam ediyoruz.” dedi.

Kaynak: (https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-55647839, 13/01/2021)

Yazar

A. Selim Babaoğlu

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar