İki İskit hükümdarının yüzleri yeniden oluşturuldu

Doğu Sibirya’da bulunan İskit kralı ve kraliçesinin yüzleri gelişen teknolojinin olanaklarından faydalanılarak yeniden oluşturuldu.


İskit kralı ve kraliçesi

“İskit Kralı ve Kraliçesi” olarak tanımlanan iskeletler ilk olarak 1997’de bir Rus-Alman keşif gezisi tarafından Uyuk Nehri vadisinde 262 metrelik (80 metrelik) bir höyüğün altındaki ahşap bir odanın merkezinde keşfedildi. Yapılan araştırmalarda antropologlar, İskit savaşçısı veya kralın Kafkas ve Moğol karakterlerinin bir kombinasyonu olduğunu açıkladı. MÖ 9. yüzyılın sonunda veya MÖ 8. yüzyılın ilk yarısında yaşadıkları belki o dönemlerde bozkırın geniş bölgelerine hükmettikleri düşünülüyor. Araştırma ekibi, lazer tarama ve fotogrametri kullanarak iki kafatasını 3D modellerini yeniden oluşturdu. Restorasyon-rekonstrüksiyonda kil ve sert poliüretan köpük ile gerçekleştirildi. Kralın kafatasının sadece yarısı korunduğu için araştırmacılar yüz bölgesini eski haline getirirken “büyük zorluklarla” karşılaştıklarını bildirdi. Alt çenenin korunmuş halde bulundu ancak tahrip olmuş üst çeneyi yeniden inşa edildi. Mezarda bulunan kadının öbür dünyaya eşlik etmek için kurban edilen kralın en sevdiği cariye olabileceği öne sürülüyor. Kazıda ayrıca beş çocuğun da olduğu 33 kişinin kalıntısı, demir, bronz parçaları,eşyaları ve 9.300 adet altın takı ve parça da gün yüzüne çıkartıldı.

(Kaynak: https://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology/scythian-empire-0014802 15.01.2021)

Yazar

Esra Çam

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar