DUYURU   • Işınsu   • Emine Işınsu vefat etti

İki Kazak Türkünün Çin’e iadesi ertelendi

Çin hükumetinin zulmünden kaçıp Kazakistan’a sığınan iki Kazak Türkünün Çin’e iadesi ile ilgili davanın karar duruşması ertelendi.

9 Ocak 2020
A. Selim Babaoğlu
Kazakistan'da sınır ihlalinden ötürü tutuklu iki Kazak Türkünün yargılaması devam ediyor
Kazak Türklerinin iadesi ertelendi

Asia News sitesinde yer alan haberde daha önce gündem olan Çin’den kaçıp Kazakistan’a sığınan iki Kazak Türkünün Çin’e iadesi ertelendiği bildirildi.

Murager Alimuli 5 yılını Doğu Türkistan’da bulunan soykırım kamplarında geçirmiş ve Kaster Musahanuli’nin sorgusu yapılıp kamplardan bir tanesine gönderilmek üzere sevk edildiğinde ikisi birlikte Çin hükumetince uygulanan insanlık dışı muameleden ötürü Kazakistan’a kaçmışlardı.

Duruşma ertelendi

Sınırı geçerken yakalanan Kazak Türkleri sığınma talep etmişlerdi.
Kazakistan hükumetinin bu iki Kazak Türkünü Çin’e iade ihtimaline karşılık yüzlerce protestocu toplanıp iki Kazak Türküne desteklerini gösterdi.
Yargılamayı yürüten hakim ifadelerini aldıktan sonra duruşmayı 21 Ocak’a erteledi.

Doğu Türkistan’da yaşayan Kazak Türkleri Uygur Türklerinden sonra ikinci büyük etnik  gruptur. Doğu Türkistan’da Uygur ve Kazak Türklerini yanı sıra Kırgız Türkleri gibi başka Türk toplulukları da yaşamaktadır.

Kaynak :  (http://www.asianews.it/news-en/Nur-Sultan,-deportation-of-two-Kazakhs-to-China-postponed-48972.html, 07/01/2020)

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları