İlhan Kesici’den ekonomiye ve siyasete dair önemli tespitler

“Bu iktidarın değişme vakti gelmiştir. Aslında gelmiş de geçmiştir. 20 yıl çok uzun bir süre. 20 sene insan bal yese baldan usanır. 20 yıl aynı zihniyet, aynı kadrolar artık usanılmıştır. Türkiye’ye verecekleri bir şey kalmadı. Vaat bile veremez durumdalar. Hedef bile veremiyorlar."


İstanbul milletvekili, ekonomist İlhan Kesici; Sözcü’den Aytunç Erkin’in köşesine konuk oldu. 24 ve 25 Eylül’de Sözcü gazetesinde yayımlanan yazılarda İlhan Kesici, ekonomi ve siyasete dair görüşlerini ifade etti.

Kesici, iktidarın ekonomide pembe bir tablo çizdiğini ancak göstergelerin anlatılan ve reklamı yapılan kadar iyi olmadığını belirtti.

Geçmiş yıllarla kıyasın altın üzerinden yapılması gerektiğini söyleyen Kesici, şu matematiksel hesaplamayla mevcut durumu gözler önüne serdi:

“Mukayeseler, durmadan aşınan Türk lirası üzerinden yapılmaz. Mukayeseler altın ya da döviz üzerinden yapılır. Altın üzerinden hesaplayalım: 2002’de 250 lira alan asgari ücretli 25 lira olan çeyrek altından 10 tane alıyordu. 2021’de 3357 lira alan asgari ücretli 811 lira olan çeyrek altından 4 tane alıyor.”

1946’dan 2002’ye kadar büyüme hızının ortalama yüzde 5.3 olduğunu aktaran Kesici, ustalık dönemi denen son üç yıllık dönemin ortalama büyüme hızının yüzde 2 olduğunu söylüyor.

Kesici; “Türk ekonomisinin bir numaralı meselesi, evin içinin düzene sokulmasıdır.” diyor.

Mevcut hükümetin zannedildiği gibi ‘din’ argümanıyla değil ekonomiyle iktidara geldiğini söyleyen Kesici, gidişlerinin de ekonomi ile olacağı tespitinde bulunuyor.

Aynı zamanda, 27 yıl önce mevcut Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın siyaseten rakibi olmuş İlhan Kesici, 1994 seçimlerinden hareketle muhalefete yol gösteriyor.

Ona göre; 1994 İstanbul seçimlerinde çatı aday çıksaydı Erdoğan kaybedecekti.

Bu tecrübeden ders çıkarılmasını öneren Kesici’den önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimlerine çatı adayla gidilmesi gerektiğini anlıyoruz.

Aytunç Erkin’in, İlhan Kesici ile yaptığı görüşmeden çıkardığı notlardan ikisi de şu şekilde:

“Demokrasi, baştakileri başıboş bırakmama rejimidir. Önyargılar, akıllı düşünmenin önüne geçer.”

“Bu iktidarın değişme vakti gelmiştir. Aslında gelmiş de geçmiştir. 20 yıl çok uzun bir süre. 20 sene insan bal yese baldan usanır. 20 yıl aynı zihniyetten, aynı kadrolardan artık usanılmıştır. Türkiye’ye verecekleri bir şey kalmadı. Vaat bile veremez durumdalar. Hedef bile veremiyorlar.”

Yazar

MDM

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar