İngiltere Doğu Türkistan zulmüne ortak olan şirketi davet etti

Birleşik Krallık hükumeti, Amerika Birleşik Devleti (ABD) tarafından kara listeye alınan ve Doğu Türkistan’da insan hakları ihlallerinde bulunduğu tespit edilen Çinli şirketi, “Güvenlik ve Yönetişim” adlı ticari fuara çağırdı.


 

Doğu Türkistan

Firmanın toplama kamplarındaki gözetleme faaliyetini sağladığı söylenmektedir.

“Hikvision” olarak bilinen Çinli şirket, gözetim teknolojileri alanında faaliyet gösteriyor. Doğu Türkistan’da yüz tanıma sistemli güvenlik kameraları ve toplama kamplarında bulunan gözetim sistemlerinde bu firmanın imzası bulunduğu ifade ediliyor. Muhafazakar Parti üyelerinden biri hükumeti bu davet kararı üzerinde yeniden düşünmeye çağırdı.

Hikvision, fuara davet edilen ve insan hakları ihlalinde bulunduğu ifade edilen 9 şirketten biri. Muhafazakar Parti milletvekili Bob Seely de davetin yeniden düşünülmesi gerektiğini belirterek, “Yüksek teknoloji ve Çin söz konusu olunca etik değerleri atlamaya bir son vermeliyiz. Eğer biz Birleşik Krallık değerlerini ve standartlarını dünyaya duyuracaksak, en azından görünüşte bir tutarlılık sağlamalıyız.” ifadelerini kullandı.

Hikvision’ın davet edilmesi Birleşik Krallık ve ABD arasında yeni bir gerginlik yaratabilir. Sadece haftalar önce Boris Johnson hükumeti, Çinli Huawei şirketinin Birleşik Krallık’ta 5G teknolojisini kurmasına izin vermişti. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, bu kararın ABD Birleşik Krallık arasındaki yeni ticaret anlaşmasını geciktirebileceğini ifade etmişti.

Kaynak:QHA

Yazar

Mete Korkmaz

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar