İngiltere, topraklarını Rumlara devretti – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • 523’üncü Bilgi Şöleni: Yaşadığımız su sıkıntısı ve su politikalarımız   • 522’nci Bilgi Şöleni: Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılar meselesi

İngiltere, topraklarını Rumlara devretti

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile İngiltere arasında 2014’te yapılan anlaşmanın uygulama kısmına geçildi.

14 Haziran 2020
Hilal Ülkü Şahin

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
İngiltere, topraklarını Rumlara devretti

İngiltere, Kıbrıs’ta bulunan askeri üs bölgesinden yaklaşık 200 kilometrekarelik bir alanı kapsayan toprakların kullanım hakkını Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne devretti. Kıbrıs’taki İngiliz üslerinin durumu 1960’ta Kıbrıs Türkleri, Rumlar, Türkiye, Yunanistan ve İngiltere tarafından imzalanan uluslararası bir anlaşmayla belirlenmişti. Ancak, Kıbrıs Türkleri bir kez daha görmezden gelindi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, bölgede sadece Kıbrıs Rumlarının değil, Kıbrıs Türklerinin de vazgeçilmez hak ve çıkarları olduğunu belirtirken, garantör konumundaki Türkiye ve 1960 Antlaşmalarında imzası bulunan Kıbrıs Türk tarafıyla zamanlıca danışılmamasının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

”Garantör konumundaki Birleşik Krallık, bu düzenlemenin uygulamaya geçmesiyle Kıbrıs Türklerini bir kez daha görmezden gelerek, Ada’daki taraflar arasındaki dengeye, siyasi eşitlik ilkesine ve dolayısıyla Kıbrıs meselesinin çözümüne yönelik çabalara zarar vermiştir.” dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar yaptığı açıklamada,
“Kıbrıs Türklerinin haklarının GKRY tarafından korunması asla söz konusu olamaz. Dolayısıyla İngiliz yetkililer tarafından bizimle müzakere edilmeden alınan herhangi bir karar doğru değildir.” sözlerine yer verdi.

Kaynak: (https://www.trthaber.com/haber/gundem/disislerinden-kibristaki-egemen-ingiliz-uslerine-iliskin-duzenlemeye-tepki-491895.html , 14/06/2020)

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları