Irak Türkmenleri özerklik ilan ediyor – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Söz konusu açık oturum-15: Korona/ Eba / Andımız   • Bütün bilinmeyenleriyle varlık fonu

Irak Türkmenleri özerklik ilan ediyor

Kazımi hükûmetinde Türkmen bakan bulunmaması Irak Türkmenlerinden büyük tepki gördü. Basın toplantısı gerçekleştiren Türkmen vekiller mezhepsel olarak bölünmeyeceklerini belirtirken, özerklik mesajı verdi.

9 Mayıs 2020
Hilal Ülkü Şahin

 

Irak Türkmenleri
Irak Türkmenlerinden özerklik kararı

Türkmen vekillerin basın açıklamasında şu sözler yer aldı:

“Bizleri mezhepsel bölmek isteyenler yine başarılı olmadılar. Türkmen milletini temsil eden bakan olur veya olmaz, bu millet asla bitmeyecektir. Kazımî ile Türkmenlere bakanlık verilmesi konusunda anlaşmıştık. Ancak IŞİD’e karşı beraber çarpıştığımız siyasi bir kitle Türkmenlere bakanlık verilmesini reddetti.

Türkmeneli bölgelerimizde artık hiç kimse iç işlerimize karışma cesaretinde bulunmayacaktır. Özerk bir bölge kurulması anayasada bile geçerlidir. Kendi bölgemizi ilan edebiliriz. Türkmen milleti on binlerce şehit vermiştir. Bütün Türkmen milletvekillerimiz, ciddi bir şekilde direniş gösterdi. Milletimiz paniğe kapılmasın. Mücadelemize devam edeceğiz.”

Erşad Salihi, “Her zaman olduğu gibi, Irak hükûmetinde yine Türkmenlere bakanlık verilmedi.” sözleriyle hiç Türkmen vekilin yer almadığı yeni hükûmeti eleştirmişti.

***

(Irak Türkmen Türkçesi)

Iraq’ta Mustafa Kazım-i hükümeti dün’en Iraq meclisinde eylenen intıxabette güven intixabeti alarax resmileşti. Kazimi’nin kurduğu hükümette Türkmen baxan tapılmamağı Iraq Türkmenlerin’nen büyük tepki gördü.

Kurulan hükümete güven intixabet wermıyen Türkmen wekiller bir bâsin toplanması gerçekleşti basın toplanmadinda bı mesajlar werıldı. Türkmen wekiller mezhepsel olarax böluñmeyeceklerini belirtirken öźerklik ilan edebildiği sinyellerini werdi.

Eŕşat Salihi, güven intixabeti wirildixten soynı sosyel medye hesebınde  eyledığı açıxlama her zaman olduğu kimi Iraq hükümetinde gene Türkmenlere baxanlix werılmedi feidelerini kullandı.

Kaynak: (https://www.tamgaturk.com/irak-turkmenleri-ozerk-turkmen-bolgesi-kurabiliriz/ , 09/05/2020)

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları