İran 2 Türk’e Bilim Ödülü Verdi – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)   • Söz Konusu-5: Açık Oturum

İran 2 Türk’e Bilim Ödülü Verdi

İran’da düzenlenen Uluslararası Mustafa Bilim Ödülleri etkinliğinde 2 Türk bilim adamı ödül aldı. İran’da Nobel ödüllerine alternatif olarak düzenlenen etkinlik İran’ın başkenti Tahran’da yapıldı. 50 ülkeden bilim adamlarının aday olduğu bilim ödüllerinde, kanserle mücadele için geliştirdiği ve 3 hastada denenip başarılı olan “Truva atı aşısı” ile Prof. Dr. Uğur Şahin “Yaşam ve Tıp Bilimi ve […]

12 Kasım 2019
Kocafurkan Dinçaslan

İran’da düzenlenen Uluslararası Mustafa Bilim Ödülleri etkinliğinde 2 Türk bilim adamı ödül aldı. İran’da Nobel ödüllerine alternatif olarak düzenlenen etkinlik İran’ın başkenti Tahran’da yapıldı.

50 ülkeden bilim adamlarının aday olduğu bilim ödüllerinde, kanserle mücadele için geliştirdiği ve 3 hastada denenip başarılı olan “Truva atı aşısı” ile Prof. Dr. Uğur Şahin “Yaşam ve Tıp Bilimi ve Teknolojisi” kategorisinde ödül aldı, Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan ise İyonosferik ve Atmosferik Fizik alanındaki çalışmalarıyla “Mustafa Bilim ve Teknoloji Vakfı” tarafından bilimin gelişimine katkıda bulunmak ve İslam dünyasındaki akademisyen ve araştırmacılar arasındaki bilimsel ilişkileri teşvik kapsamında ödülünü aldı.

500 Bin Dolar Ödül

Prof. İnan yaptığı konuşmada “Bu ödülü yakın uzay ve dünyanın atmosferindeki, fiziksel olayların incelenmesi ve buradaki elektromanyetik dalgalar ve parçacıkların iletişimleri hakkında yaptığım uzun yıllar süren çalışanlarıma istinaden aldım.” ifadelerini kullandı.

Prof. Şahin ödül konuşmasında “Yaklaşık 30 senedir kanseri nasıl yok edebiliriz noktasında çalışmalar yürütüyorum. Kanser hücrelerinde genetik değişimleri araştırıyoruz. Bu değişimlere karşı bir aşı uyguladık ve bu genetik bir aşıdır, bunda even-a diye bir madde kullanıyoruz. Bu maddeyi, 24 saat içinde bir hastanın kişisel genetik mutasyonuna göre hazırlama imkanımız var. Bu aşı tedavisiyle denemeler yapıyoruz. Bu maddenin piyasaya çıkması için daha 4-5 senemiz var.” ifadelerini kullandı.

Ödüllerini alan bilim admalarına İran tarafından Mustafa Madalayası ve 500 bin dolar ödül verildi.

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları