İran’da Eylemler “Azerbaycan Yatmayıp, Gayretini Satmayıp”

İran İslam Cumhuriyeti’nde geçtiğimiz gün onaylanan benzin zammı sonrasında eylemler düzenlenmeye başlandı. İlk başta bir kaç şehirde başlayan eylemler 30 şehre yayıldı ve ekonomik sıkıntılardan doğan eylemler rejim karşıtlığına dönüştü. Dün gece bir çok şehirde bankalar ve belediye binaları, emniyet binaları ateşe verildi. Güney Azerbaycan’da eylem devam ediyor, Tebriz ve Urmu’da yapılan eylemlerde “Azerbaycan Yatmayıp, […]


İran İslam Cumhuriyeti’nde geçtiğimiz gün onaylanan benzin zammı sonrasında eylemler düzenlenmeye başlandı. İlk başta bir kaç şehirde başlayan eylemler 30 şehre yayıldı ve ekonomik sıkıntılardan doğan eylemler rejim karşıtlığına dönüştü. Dün gece bir çok şehirde bankalar ve belediye binaları, emniyet binaları ateşe verildi.

Güney Azerbaycan’da eylem devam ediyor, Tebriz ve Urmu’da yapılan eylemlerde “Azerbaycan Yatmayıp, Gayretini Satmayıp” sloganları ve polise karşı “Bi-Şeref” sloganları atılıyor.

Benzin zamlarının geri alınmasına yönelik mecliste dilekçe verilirken dini lider Hamaney Hükumete destek açıklaması yapınca dilekçe geri çekildi. Dilekçenin dini liderin desteği sonrası geri çekilmesi çok büyük tepki topladı.

ABD Yanınızda

Öte yandan gece saatlerinde ABD’den bir duyu geldi. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo eylemciler için “ABD yanınızda” bildirisini hem İngilizce hem Farsça yaptı.

Avatar
Yazar

Kocafurkan Dinçaslan

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.