İşgalcilerden Kırım Türklerine geniş çaplı arama ve gözaltı

İşgalci Rusya'dan Kırım Türklerine yönelik arama ve gözaltı uygulaması.


Kırım Türklerine yönelik arama ve gözaltı var

Kırım Türklerinin evlerinde arama

Kırım televizyonu ATR’de çıkan haberde 11 Mart 2020 günü Rusya tarafından gerçekleştirilen geniş çaplı polis aramasına yer verildi.

Haberde Bahçesaray ve çevresindeki ikamet eden Kırım Türklerinin evlerinde Rus özel polis birliklerince geniş çaplı arama yapıldığı bildirildi.

Evleri arananlar arasında ATR televizyonunun önde gelen isimlerinden Seyitömer Seyitömerov, Kırım dayanışma hareketi üyesi Seyitahmet Mustafayev’in ve tarihçi Seyitömer Seyitömerov’un da olduğu ifade edildi.

Arama esnasında Seyitahmet Mustafayev’in evinde olmadığı, onun yerine Seyitahmet’in yaşlı babasının gözaltına alındığı bildirildi.

Gözaltına alınanlar arasında tarihçi Seyitömer Seyitömerov ve aktivist Rüstem Seyitmehmetov’un da olduğu bilgisi verildi.

***

(Azerbaycan lehçesinde)

Krım televiziyası ATR’ da çıxan xəbərdə 11 mart 2020 günü Rusya tərəfindən həyata keçirilən geniş əhatəli polis axtarışına yer verildi.

Xəbərdə Bağçasaray və çevrəsində yerləşən Krım Türklərinin evlərində Rus xüsusi polis birlikləri tərəfindən geniş əhatəli axtarış aparıldığı bildirildi.
Evləri axtarılanlar arasında ATR televiziyasının öndə gələn adlarından Seyidömər Seyidömərov, Krım dayanışma hərəkəti üzvü Seyid Əhməd Mustafayev’ in və tarixçi Seyidömər Seyidömərov’un da olduğu ifade edildi.

Axtarış əsnasında Seyidəhməd Mustafayev’ın evində olmadığı, onun yerinə yaşlı atasının gözaltına alındığı bildirildi.

Gözaltına alınanlar arasında tarixçi Seyidömər Seyidömərov və aktivist Rüstəm Seyidmehmedov’un da olduğu bildirildi.

Kaynak : (https://atr.ua/news/196797-v-krymu-massovye-oblavy-v-domah-krymskih-tatar-prisli-i-k-vedusemu-atr, 11/03/2020)

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar