İşgalden kurtarılan toprakların Türkçe isimleri iade ediliyor - Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Emine Işınsu vefat etti   • 3 Mayıs Türkçülüğün tarihinde bir dönüm noktası oldu

İşgalden kurtarılan toprakların Türkçe isimleri iade ediliyor

Azerbaycan’ın Trend isimli bağımsız haber ajansı, web sitesinde yayımladığı haberde, işgalden kurtarılan topraklarda Türkçe yer isimlerinin iade edilmesi için hazırlıkların başladığını duyurdu.

17 Kasım 2020
Kâmil Engin

 

Prof. Dr. İsa Hebibbeyli

 

Azerbaycan Cumhuriyeti Millî Meclisi nezdindeki Toponimi (Yer Adları) Komisyonu Başkanı, Milletvekili ve Azerbaycan Millî İlimler Akademisi (AMEA) birinci başkan yardımcısı Prof. Dr. İsa Hebibbeyli, bu konuda trend.az haber sitesine bilgi verdi.

Habere göre, işgalden kurtarılan topraklarda Ermenice isimler verilen Türkçe yer adlarının belirlenmesi ve eski adların geri verilmesi için çalışmalar başlatıldı. Bu konuda, Azerbaycan Millî İlimler Akademisi bünyesinde bulunan Dil, Tarih, Coğrafya Enstitüleri çalışma yürütüyor.

Prof. Dr. İsa Hebibbeyli, bu konuda şunları bildirdi:

“Eski haritalarımızda ve diğer kaynaklarda yer alan tarihî adlarımızın listesi hazırlanıyor. Şimdi aynı tarihî adlarımızın ve onların doğru yazılışının belirlenmesi yönünde çalışma yürütülüyor. Yer adlarını, kendi tarihî adlarına kavuşturmalıyız. Çünkü bu yer adlarının tümü tarihî Azerbaycan topraklarında yaşayan Azerbaycanlılar’ın soy kökleri, tarihi ile ilgili olan, tarihleri kendinde yaşatan adlardır. Devlet Başkanı İlham Aliyev’in önderlik ettiği büyük zafer harekâtı ışığında bu adların tümü yenilenecek.”

Akademi başkan yardımcısının aktardığına göre, yeni yer adlarının belirlenmesi sırasında hem tarihî yer adları, hem de Azerbaycan ordusunun Vatan Muharebesinde gösterdiği kahramanlıklar ve yeni tarihin nişaneleri ile ilgili yeni yer adlarının verilmesi teklif ediliyor.

 

Kaynak: (https://az.trend.az/azerbaijan/society/3335212.html) 17 Kasım 2020

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları