İşkence görüp çocuğu ölen Uygur Türkü kadının hikâyesi paylaşım rekoru kırıyor

Japon manga sanatçısı Tomomi Shimizu'nun hazırladığı Uygur Türkü bir kadının trajik hikâyesine dayanan çalışması paylaşım rekoru kırıyor.


Uygur Türkü kadın Çin'de işkence gördü, çocukları elinden alındı ve bir tanesi öldü.

Uygur Türkü kadının hikâyesi

Japon ulusal gazetesi The Mainichi’de yer alan haberde Japon sanatçı Tomomi Shimizu’nun bir Uygur Türkü kadının trajik hikâyesini konu alan ‘manga’sına (bir tür görsel sanat) yer verilmiş.

Bana ne oldu

Uygur Türkü kadın Mısır’da üçüz doğum yapıp Doğu Türkistan’a döner. Kadın burada Çinli görevlilerce 2015 ila 2017 yılları arasında üç defa soruya çekilir.

Yeterince uyumasına müsaade edilmez, sandalyeye bağlanır, vücuduna elektrik şoku verilir, üçüzleri zorla kendisinden alınır. Kötü muameleden ötürü bebeklerin en irisi ölür.

Tomomi Shimizu’nun “Bana ne oldu” başlığı ile hazırlayıp 2019 Ağustos ayında yayınlanan çalışma o tarihten bu güne paylaşım rekorları kırıyor. Sadece Twitter’da paylaşım sitesinde 2.5 milyon izlenme ve 86.000 kere retweet edildi.

Bir çok dile tercüme edilen çalışmayı biz de aşağıda sunuyoruz.

https://note.com/tomomishimizu/n/n4cade047aed8

Kaynak: (https://mainichi.jp/english/articles/20191125/p2g/00m/0fe/096000c, 25/11/2019)

Yazar

A. Selim Babaoğlu

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar