İstanbul’da Polisin Uygur Türklerine Sert Müdahalesi Tepkiyle Karşılandı

İstanbul Eyüpsultan'da Çin Devletini protesto etmek isteyen bir grup Doğu Türkistanlı'ya polis müdahale etti. Çıkan arbedede 81 yaşındaki Mahmut Tohti Amin yaralandı.


Olay, 22 Temmuz Cuma günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cuma namazını kılmak için geldiği Eyüp Sultan Camii önünde gerçekleşti. Çin devletinin Müslüman Uygur Türkleri üzerinde uyguladığı sistematik baskı ve soykırıma karşı seslerini Cumhurbaşkanına duyurmak ve taleplerini iletmek isteyen bir grup Uygur Türkü, cami önünde toplanarak Doğu Türkistan bayrağı açmak istedi. Ancak polisin sert müdahalesiyle karşılaştı. Polisin Doğu Türkistan bayrağının kaldırılması isteğinin reddedilmesi üzerine arbede çıktı. Elinde Doğu Türkistan bayrağı taşıyan 81 yaşındaki Mahmut Tohti Amin, çıkan arbedede polisin müdahalesi sonucu yere düştü. Kaşı açılan Amin’in bir parmağı da yaralandı.

Olaya ait görüntülerin sosyal medyada yayılması üzerine çok sayıda kullanıcı, polisin sert müdahalesine tepkilerini belirten paylaşımlarda bulundu.

Bilindiği gibi, Çin devlet makamlarının baskı ve cinayetleri sebebiyle Doğu Türkistan’ı terk etmek zorunda kalan Uygur Türklerinin aileleri yıllardır toplama kamplarında tutuluyor.

Öte yandan, Çin yönetiminin 2014 yılından bu yana Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine yönelik sürdürdüğü sistematik baskı ve soykırım uygulamaları, birçok ülke tarafından resmi olarak tanınıyor.

Kaynak: https://www.uyghurnet.org/119596-2/ (23/07/2022)

 

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar