Japonya Büyükelçisi “İki Devlet Tek Milletiz”

Japonya Büyükelçisi Akio Miyajima "Türkiye ve Japonya iki devlet, tek millettir."


Japonya Büyükelçiliğinde Milli Savunma Bakan Yardımcısı Alpaslan Kavaklıoğlu’na Türk Japon ilişkilerinin gelişmesi için gösterdiği katkıdan dolayı “Altın ve Gümüş Yıldız Yükselen Güneş Nişanı” verildi.

Büyükelçilikte düzenlenen törende Japonya Büyükelçisi Akio Miyajima yaptığı konuşmada “Türkiye ve Japonya coğrafi olarak birbirinden uzak fakat kalplerimiz yakındır. Yani iki devlet, tek millettir” ifadelerini kullandı. Miyajima konuşmasında Nişan alan Alpaslan Kavaklıoğlu’ndan Türk Japon ilişkileri için katkılarına devam etmesini de rica etti.

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Alpaslan Kavaklıoğlu da törende “Türkiye’de bir anket yapılsa, ‘en sevilen ülke, millet’ sorulsa, Japonya ve Japon halkı en üst sırada çıkar. Çünkü ülkelerimiz ile halklarımız arasında büyük benzerlikler, tarihlerimiz arasında paralellikler var. Japon halkı gelenek ve göreneklerine son derece bağlı, onuruna ve saygınlığına çok büyük değer veren, insani ilişkilerinde hem oldukça nazik, hem de empati yeteneği gelişmiş bir halktır. Üstelik hem çok çalışkan hem de o derece azimlidirler. Bu özellikleri vesilesiyle Japon halkı tıpkı Birinci Dünya Savaşında Türklerin yaşadığı acı gibi İkinci Dünya Savaşında yaşadığı o büyük travmaya rağmen müthiş bir atılım gerçekleştirmiş ve bugün bütün dünyanın saygısını ve hayranlığını kazanmıştır. Türk halkı da Japon halkının bu muazzam başarısını takdirle karşılamaktadır.” şeklinde konuşma yaptı.

Yazar

Kocafurkan Dinçaslan

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.