Kaplan Manas’ın ülkesinin bağımsızlık günü – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • 523’üncü Bilgi Şöleni: Yaşadığımız su sıkıntısı ve su politikalarımız   • 522’nci Bilgi Şöleni: Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılar meselesi

Kaplan Manas’ın ülkesinin bağımsızlık günü

Kırgızistan Türk Cumhuriyetinin bağımsızlık günü kutlandı.

31 Ağustos 2020
A. Selim Babaoğlu
Kırgızistan Türk Cumhuriyeti
Kırgızistan’ın bağımsızlık günü

Yıllarca Sovyetler Birliği’ne bağlı yaşayan Kırgız Türkleri 1991 yılının 31 Ağustos’unda SSCB’den ayrıldı ve bağımsız, demokratik bir ülke oldu. Bağımsız ülke olduğundan beri Kırgızistan’da dört cumhurbaşkanı değişti. Ülkede yeni uygulamalar oluşmaya başladı. Uluslararası ilişkilerde Kırgızistan bağımsız bir ülke olarak kendi yeri oluşturdu. Bu sene Covid 19 salgınından dolayı bayram kutlaması online şekilde yapıldı. İzleyiciler meydana davet edilmedi. Geniş katılımlı halk yürüyüşleri planlanmadı. Ulusal televizyonda yayınlanacak olan tören, saat 10: 00’da başlayıp 11: 00’de sona erdi.
Her seneki gibi Bişkek’te Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov bayram kutlaması yaptı. Ala-Too Meydanı’nda saat 22: 00’de Bağımsızlık Günü kutlama havai fişekleri ateşlenecek.

***

(Kırgız lehçesinde)

Көптөгөн жылдар бою Советтер Союзунун курамында болуп келген Кыргыз Республикасы 1991-жылы 31-август СССРдин курамынан чыгып, өз алдынча эгемендүү өлкө катары демократиялык мамлекет статусуна ээ болот. Эгемендүүлүк алгандан бери өлкөнү 4 президент башкарып, көптөгөн башкаруу системалары өзгөрдү. Эл аралык аренада Кыргызстандын өзүнүн орду калыптанды.
Быйыл эпидемиологиялык кырдаалга байланыштуу бул майрам онлайн форматта белгиленет.Көрүүчүлөр чакырылбайт. Маданий массалык иш-чаралар жана элдик сейилдөөлөр пландалган жок. Иш-чаралар республикалык телеканалдар аркылуу көрсөтүлөт.Салтанат саат 10:00 дө башталып, 11:00дө аяктайт. Жылдагыдай эле быйыл дагы Бишкек шаарында “Ала Тоо” аянтында президент Сооронбай Жээнбековдун катышуусу менен өтөт. Кечки саат 22:00дө майрамдык салют атылат.

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları