Kara Karayev’in “Yedi Güzel” balesi Moskova’da temsil ediliyor

Ünlü besteci Kara Karayev'in doğumunun yüz üçüncü yıldönümü nedeniyle, 9 Şubat 2021 günü Moskova İl Tiyatrosu'nda "Yedi Güzel" balesi temsil edilecek.


 

 

Besteci Kara Karayev’in, klasik şair Nizami’nin “Yedi Güzel’ isimli manzumesini temel alarak bale için bestelediği dört perdelik eser, Rus Balesi Devlet Tiyatrosu’nun icrasıyla sahneleniyor.

9 Şubat günü Moskova İl Tiyatrosu sahnesinde seyirci karşısına çıkacak “Yedi Güzel” balesi, Nizami’nin 880. yılı dolayısıyla 30 Mart 2021 tarihinde bir kez daha temsil edilecek.

“Yedi Güzel” balesi, Azerbaycan’ın öncü bestecilerinden, eğitimci, eski SSCB Halk Sanatçısı Prof. Kara Karayev’in (1918-1982) yazdığı ilk bale eseri olarak biliniyor.

İlk defa 1952 yılında Bakü’de sahneye koyulan eserin librettosu, İsmail Hidayetzade, Sabit Rahman ve Yuri Slonimski tarafından yazıldı. Büyük başarı kazanan eser, ilk gösteriminden sonra dünyanın farklı şehirlerinde pek çok defa sahnelendi.

 

Kaynak: https://www.medeniyyet.az/page/news/55891/Yeddi-gozel-Qara-Qarayevin-dogum-gunu-munasibetile-Moskvada-numayis-olunacaq.html (05/02/2021)

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.