Kardeş ülkeler ”Turan Kupası” için yarışacak – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Türk ilim dünyasının acı kaybı   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)

Kardeş ülkeler ”Turan Kupası” için yarışacak

İsmail Gaspıralı’nın ”Dilde, fikirde, işte birlik” sözünden yola çıkılarak, Türk dünyasındaki birlikteliği spor aracılığıyla güçlendirmek için harekete geçildi.

3 Haziran 2020
Hilal Ülkü Şahin
Türk dünyası
Kardeş ülkeler Turan Kupası için yarışacak

Şimdilik Türkiye, Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kazakistan, Kırgızistan,Türkmenistan ve Özbekistan arasında yapılması planlanan turnuvanın duyurusunu Türkiye Futbol Federasyonu Dış İlişkiler İcra Kurulu üyesi Gürkan Teoman yaptı. Yakutistan, Başkurdistan, Çuvaşistan, Tataristan ve Tuva Cumhuriyeti’nin de turnuvaya katılım sağlaması bekleniyor.

Teoman, spor özellikle de futbol alanında ortaklık vurgusu yaparken “Bu ülkeler arasındaki ilişkiler üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacaktır. Ayrıca kulüpler iş birliğini güçlendirir, kendi aralarında görüş alışverişinde bulunur.” dedi.

Hem oyuncu hem de antrenör transferi kolaylaşırken, kulüplerin yayın ve reklam gelirlerinden faydalanması sağlanacak. Ülke liglerini etkilememesi düşünülen turnuva için gerekli adımlar atılmaya başlandı ve bir heyet oluşturuldu.

Amaç, Türk dünyası arasında devamlılığa sahip bir organizasyon oluşturmanın yanı sıra takımların daha fazla tanınmasına katkıda bulunmak.

Kaynak: (https://apa.az/az/futbol_xeberleri/Futbol-uzr-Turan-kuboku-yaradila-bilr-589769 , 03/06/2020)

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları