Kardeş ülkeler ”Turan Kupası” için yarışacak

İsmail Gaspıralı'nın ''Dilde, fikirde, işte birlik'' sözünden yola çıkılarak, Türk dünyasındaki birlikteliği spor aracılığıyla güçlendirmek için harekete geçildi.


Türk dünyası

Kardeş ülkeler Turan Kupası için yarışacak

Şimdilik Türkiye, Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kazakistan, Kırgızistan,Türkmenistan ve Özbekistan arasında yapılması planlanan turnuvanın duyurusunu Türkiye Futbol Federasyonu Dış İlişkiler İcra Kurulu üyesi Gürkan Teoman yaptı. Yakutistan, Başkurdistan, Çuvaşistan, Tataristan ve Tuva Cumhuriyeti’nin de turnuvaya katılım sağlaması bekleniyor.

Teoman, spor özellikle de futbol alanında ortaklık vurgusu yaparken “Bu ülkeler arasındaki ilişkiler üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacaktır. Ayrıca kulüpler iş birliğini güçlendirir, kendi aralarında görüş alışverişinde bulunur.” dedi.

Hem oyuncu hem de antrenör transferi kolaylaşırken, kulüplerin yayın ve reklam gelirlerinden faydalanması sağlanacak. Ülke liglerini etkilememesi düşünülen turnuva için gerekli adımlar atılmaya başlandı ve bir heyet oluşturuldu.

Amaç, Türk dünyası arasında devamlılığa sahip bir organizasyon oluşturmanın yanı sıra takımların daha fazla tanınmasına katkıda bulunmak.

Kaynak: (https://apa.az/az/futbol_xeberleri/Futbol-uzr-Turan-kuboku-yaradila-bilr-589769 , 03/06/2020)

Yazar

Hilal Ülkü Şahin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar