Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi 560. Bilgi Şöleni’nde

Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, 560. Bilgi Şöleni'nde ülkesindeki olaylar ile ilgili bilgi vererek izleyicilerin sorularını cevapladı.


560. Bilgi Şöleni’nde, konuklarımız; Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Emekli Büyükelçi Halil Akıncı ve Prof. Dr. Abdullah Gündoğdu ile Kazakistan’da gerçekleşen olayları konuştuk. Programda, Kazakistan’da neler oluyor sorusuna yanıt aranırken ülkedeki son gelişmeler de oldukça kapsamlı bir şekilde değerlendirildi.

Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, olayların enerji fiyatlarındaki artış sebebiyle 1 Ocak’taki protestolarla başladığını, protestocuların ilk etapta enerji fiyatlarının geri çekilmesi taleplerinde bulunduğunu söyledi. Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev’in halkın protestolarını anayasal haklar çerçevesinde gerçekleştirilmesini istediğini, halkın taleplerini yerine getirdiğini, hükümetin istifasını kabul ettiğini, gaz fiyatlarının geri çekilmesi için talimat verdiğini söyledi. Devlet bu adımları atarken, Mangıstav’da olayların büyüdüğünü, sosyal medya aracılığıyla halkın sokağa çağrıldığını belirtti. 4 Ocak’ günü Almatı’da izinsiz protestoların yoğunlaştığını, protestocuların arasında provokatörlerin bulunduğunu, vatandaşların kaydettiği görüntülerde silah dağıtımları yapıldığının görüldüğünü söyledi. Mangıstav’daki olayların barışçıl şekilde başladığını; protestocuların talepleri yerine geldikten sonra aynı şekilde bittiğini söyleyen Abzal Saparbekuly Almatı’da olayların durulmaması üzerine olağanüstü hâl ilan edildiğini ve bu duruma uygun olarak müdahale edildiğini anlattı.

Yayının tamamını izlemek için tıklayınız.

 

Yazar

MDM

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar