Kazakistan devlet başkanı Çin’in soykırım kamplarını kabul etmedi – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)   • Söz Konusu-5: Açık Oturum

Kazakistan devlet başkanı Çin’in soykırım kamplarını kabul etmedi

Kazakistan devlet başkanı Tokayev Çin’in soykırım kamplarını kabul etmedi. Kazakistan ziyaretinde Kazak Türkleri ile karşılaştığını ancak bunların Çin vatandaşı olmasından ötürü müdahale hakkının bulunmadığını ifade etti.

5 Aralık 2019
A. Selim Babaoğlu
Kazakistan devlet başkanı Tokayev soykırım kamplarını kabul etmedi
Çin’in soykırım kamplarındaki Kazak Türkleri

Fergana Agency’de yayınlanan haberde Kazakistan Devlet Başkanı Kasım Jomart Tokayev’in Alman haber ajansı Deutsche Welle’ye verdiği röportaja değinildi.

Kazakistan, Çin karşıtı bir cehpe haline gelmemeli

Tokayev, Doğu Türkistanlı Kazak Türklerinin toplama kamplarında zorla tutulması hususunun teyide muhtaç olduğunu, insan hakları örgütlerinin haberlerinin bu hususun doğruluğuna yetmediğini dile getirdi.
Açıklamasının devamında Tokayev, Çin ile Amerika arasında ticaret savaşı olduğunu, Çin hükumetine karşı olmakla birlikte küresel çekişmede Kazakistan’ın asla Çin karşıtı bir cehpe haline gelmemesi gerektiğini vurguladı.

Çin’in içişlerine karışmaya hakkımız yok

Tokayev, Çin’e resmi ziyaretinde Sosyal Bilimler Akademisine de uğradığını burada birçok Kazak Türküne rastlandığını, bunların etnik kökeninin Kazak Türk’ü olmasına rağmen Çin vatandaşı olduklarını aksi halde Çin’in içişlerine karışmış olacaklarını ve buna haklarının olmadığını dile getirdi.

Kaynak : (https://fergana.agency/news/113035/, 04/12/2019)

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları