Kazakistan, Oscar ödülü adaylığı için “Büyük Bozkır Ağıtı” filmini seçti

Gerçek olaylara ve belgelere dayanan "Büyük Bozkırın Ağıtı" filmi, Kazakistan tarafından "En İyi Uluslararası Film" kategorisi için Akademi ödüllerine aday gösterildi.


 

Kazak yönetmeni Marina Kunarova’nın “Ulu Bozkır Ağıtı” filmi, 2021 yılı “Oscar ödüllerinde “En İyi Uluslararası Film” kategorisinde Kazakistan’ı temsil etmek üzere aday gösterildi.

Sovyetler Birliği’nde 1920 ve 1933 yıllarında J. Stalin’in insanlık dışı politikası sonucu yaratılan suni açlık sebebiyle hayatını kaybeden milyonlarca insanın öyküsünü anlatan film, gerçek olaylara ve belgelere dayanıyor. Büyük Açlık felâketi sebebiyle Kazak halkının yüzde 49’u hayatını kaybetmiş, bir buçuk milyon kişi de vatanından ayrılmak zorunda kalmıştı. Film, Büyük Açlık felâketi kurbanlarının anısına ithaf edildi.

Yönetmen ve senaryo yazarı Marina Kunarova’nın “Bir Hayalet Avı” ve “999” gibi filmleri bulunuyor. Filmin yapımcısı Yernar Malikov, Kızıl Açlık “Aşarşılık” dönemini anlatan bir film çekmek için beş yıldır uğraştıklarını ancak bir türlü sponsor bulamadıkları için kendi gayrimenkullerini satarak bu filmin yapılmasını sağladığını ifade etti.

“Ulu Bozkır Ağıtı” filminin uluslararası ilk gösterimi, 7-9 Kasım 2020 tarihlerinde Los Angeles’ta düzenlenen Uluslararası Asya Film Festivali’nde yapıldı.

Kazak halkı, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından “En İyi Uluslararası Film” kategorisinde yarışmak için “Ulu Bozkır Ağıtı” filminin seçilmesini ve akabinde 25 Nisan 2021 tarihinde düzenlenecek 93. Akademi ödülleri törenini merakla bekliyor.

Önceki yıllarda “Yabancı Dilde En İyi Film” ödülü olarak anılan kategori, geçen yıl düzenlenen 92. Akademi Ödülleri töreninden itibaren “En İyi Uluslararası Film” ödülü olarak anılmaya başlandı.

Kaynak: Stalin yüzünden ölen milyonlarca Kazak Türkünün hikayesi Ulu Bozkır Ağıtı filmi Oscar adayı (06/01/2021)

Filmin fragmanını seyretmek için: https://www.youtube.com/watch?v=p1x28y2Avv4&t=58s

 

 

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.