Kazakistan’da Türk Dünyası Bilim Akademileri Birliği toplantısı – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Asırlık çınar Bozkurt İlham Gencer’le sanat ve siyaset bir arada   • Gündem Özel: Karadeniz’de Rus-Amerikan Rekabeti ve Montrö

Kazakistan’da Türk Dünyası Bilim Akademileri Birliği toplantısı

Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da Türk cumhuriyetlerinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ele alındığı Türk Dünyası Bilim Akademileri Birliği (TDBAB) 4’üncü Olağanüstü Toplantısı yapıldı.

22 Nisan 2020
Hilal Ülkü Şahin
Kazakistan
Kazakistan’da Türk Dünyası Bilim Akademileri Birliği toplantısı

Uluslararası Türk Akademisinin (TWESCO) inisiyatifiyle video konferans yöntemiyle düzenlenen toplantıya, TWESCO Başkanı Darhan Kıdırali, Kazakistan Bilimler Akademisi Başkanı Murat Jurinov, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Kırgızistan Bilimler Akademisi Başkanı Murat Djumatayev, Azerbaycan Bilimler Akademisi Başkan Yardımcısı İsa Gabibbeyli, Özbekistan Bilimler Akademisi Başkan Yardımcısı Bahrom Abduhalimov, Tataristan Bilimler Akademisi Başkanı Myakzyum Salahov ve Başkurdistan Bilimler Akademisi Başkanı Alfis Gayazov katıldı.

Özbekistan’ın ilk kez katıldığı toplantıda, Türk cumhuriyetlerinde bilim alanının mevcut durumun ve iş birliği ile Kovid-19’a karşı önlemler ele alındı.

Kazakistan Bilimler Akademisi Başkanı Jurinov, toplantıda yaptığı konuşmada, ülkesinde zamanında alınan karantina tedbirlerinin salgının yayılmasını önlediğini belirtti.

Yerel viroloji ve biyoteknoloji merkezlerinde Kovid-19 testlerinin geliştirildiğini dile getiren Jurinov, “Uzmanlar şu an salgının aşısı üzerinde çalışıyor.” dedi.

TÜBA Başkanı Prof. Dr. Şeker de Türkiye’de salgın sürecinde tıp, ekonomi, turizm ve diğer alanlarda yapılan çalışmalar ile alınan önlemler hakkında bilgi verdi.

Azerbaycan Bilimler Akademisi Başkanı Gabibbeyli de hükümetin ülkeyi bu trajediden mümkün olduğunca az kayıpla çıkarmak için her türlü çaba gösterdiğini ifade etti.

Kırgızistan Bilimler Akademisi Başkanı Djumatayev de salgınla etkili şekilde mücadelenin bölge ülkeleri arasında koordineli ve yakın iş birliğini gerektirdiğini söyledi.

TWESCO Başkanı Kıdırali, salgınla ortak mücadelenin önemini vurgulayarak “Kovid-19’la ilgili mücadelede kurum ve enstitüler güçlerini birleştirirse günün en önemli konusu olan insan sağlığıyla ilgili önemli gelişmeler yaşanabilir.” dedi.

Toplantının sonunda ortak deklarasyon kabul edilirken, TDBAB dönem başkanlığı Azerbaycan’dan Kırgızistan’a geçti.

Kaynak: (https://www.trtavaz.com.tr/haber/tur/avrasyadan/kazakistanda-turk-dunyasi-bilim-akademileri-birligi-toplantisi/5e9efb1301a30a1af00d6c07, 22/04/2020)

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları