Kazakistan’dan Kırım’ı Kızdıran Açıklama

Kazakistan Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev Rus işgali altında bulunan Kırım için "ilhak" kelimesinin çok ağır olduğunu, ve işgali "olan oldu" olarak nitelendirdi.


Kazakistan Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev Rus işgali altında bulunan Kırım için “ilhak” kelimesinin çok ağır olduğunu, ve işgali “olan oldu” olarak nitelendirdi. Tokayev “Kırım’da olanları ilhak olarak adlandırmıyoruz. Olan oldu. İlhak, Kırım’da yer alan olaylara karşı kullanılan ağır bir kelime” ifadelerini kullandı. Bu görüş ülkemizde Rus propaganda araçları tarafından sürekli pompalansa da Kırım’ın durumunun demokratik olmadığı aşikar.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov Kazakistan Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev’in açıklamasına cevaben “Dedelerimiz, ‘Eşekten at olmaz’ derlerdi.” ifadelerini kullandı. Çubarov “Ukrayna Dışişleri Bakanlığının Kazakistan Cumhurbaşkanının alaycı açılamasına tepki verdi mi bilmiyorum. Ancak Kasım Cömert Tokayev’in bu davranışı Ukrayna toplumunun dikkatini çekmeli” açıklamasında bulundu.

Kaynak: QHA, TamgaTürk

Yazar

Kocafurkan Dinçaslan

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.