Kazakistan’dan Kırım’ı Kızdıran Açıklama – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Program İptali   • Açık Oturum: Söz Konusu-3

Kazakistan’dan Kırım’ı Kızdıran Açıklama

Kazakistan Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev Rus işgali altında bulunan Kırım için “ilhak” kelimesinin çok ağır olduğunu, ve işgali “olan oldu” olarak nitelendirdi.

5 Aralık 2019
Kocafurkan Dinçaslan

Kazakistan Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev Rus işgali altında bulunan Kırım için “ilhak” kelimesinin çok ağır olduğunu, ve işgali “olan oldu” olarak nitelendirdi. Tokayev “Kırım’da olanları ilhak olarak adlandırmıyoruz. Olan oldu. İlhak, Kırım’da yer alan olaylara karşı kullanılan ağır bir kelime” ifadelerini kullandı. Bu görüş ülkemizde Rus propaganda araçları tarafından sürekli pompalansa da Kırım’ın durumunun demokratik olmadığı aşikar.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov Kazakistan Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev’in açıklamasına cevaben “Dedelerimiz, ‘Eşekten at olmaz’ derlerdi.” ifadelerini kullandı. Çubarov “Ukrayna Dışişleri Bakanlığının Kazakistan Cumhurbaşkanının alaycı açılamasına tepki verdi mi bilmiyorum. Ancak Kasım Cömert Tokayev’in bu davranışı Ukrayna toplumunun dikkatini çekmeli” açıklamasında bulundu.

Kaynak: QHA, TamgaTürk

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları