Kazakistan’ın karşılaşacağı kriz…

YABANCI BASINDAN... Nazarbayev'in aday olmayacağını açıklamasından sonra, uranyum bankasına ev sahipliği yapan Kazakistan nasıl etkilenir sorusuna cevap aranmaya başlamış durumda...


Paylaşın:

Nursultan Nazarbayev sonrası Kazakistan nasıl olur?

Nursultan Nazarbayev, istifa ettiğinde ya da iktidardan düşürüldüğünde ülkede etkili ve bir siyasi ağırlığını korumak istiyor.

https://nationalinterest.org/feature/kazakhstans-next-political-crisis-32562

National Interest’te 3 Ekim 2018’de Wil Mackey tarafından kaleme alınan makalede Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in başkanlıktan ayrılması ya da iktidardan düşürülmesi durumunda Kazakistan’da yaşanabilecek kriz değerlendirildi.

Makalede, Kazakistan Parlamentosu Başkanı Kasım Jömert Tokayev’in BBC’ye verdiği röportajda Nazarbayev’in 2020’de aday olmayacağını açıklamasının bomba etkisi yarattığı belirtildi.

Nazarbayev’in gerekli önlemleri almadan ayrılması halinde doğacak krizin Washington’u ilgilendirdiği öne sürüldü. Kazakistan’ın Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın uranyum bankasına ev sahipliği yapması ve uranyum stoklarının güvenliğinden sorumlu olması, NATO’nun Afganistan’a Kazakistan üzerinden sevkiyat yapması, ABD şirketlerinin Kazakistan’da petrol ve gaz şirketlerinde yatırımlarının bulunması nedeniyle krizin Amerika’yı etkileyeceği belirlendi.

Bağımsızlıktan beri istikrarlı bir şekilde yönetilen ülkenin etnik şiddet geçmişi, Rusların Kazakistan’daki ayrılıkçı Rus nüfusu kışkırtması gibi nedenlerle Nazarbayev’den sonra bu istikrarı koruyamayacağı ön görülen makalede Nazarbayev’in kendisinden sonraki dönemde etkili olacak siyasi ve kültürel kurumları oluşturmakta başarısız olduğu iddia edildi.

Nazarbayev’in özellikle Özbekistan’da 2016’da gerçekleşen iktidar değişikliğinden sonra yaşananlardan endişe ederek iktidarda olmasa bile siyasi ağırlığını korumak amacıyla yürütme organını zayıflattığı, danışma kurulu olarak çalışan Güvenlik Konseyi’ne anayasal nitelik kazandırarak kendisinin yaşadığı sürece konseye başkanlık etmesini sağlayan yasayı meclisten geçirdiği hatırlatıldı.

Nazarbayev Kazak iş adamlarının yurt dışına para çıkarmalarını sınırlayan ve onları Kazakistan’da yatırım yapmaya zorlayan yasa değişiklikleriyle Kazak sermayedarlarının kaderlerini Kazakistan’nın istikrarına bağımlı hale getirdiği, bu şekilde ülkede yaşanacak bir istikrarsızlık durumunda çekilecek sıkıntıyı Kazak sermayedarlara da paylaştırdığı iddia ediliyor. Bunun sebebi de Nazarbayev’in iktidardan çekilmesiyle elit güç mücadelesinin Kazakistan’ın istikrarına vereceği zararı önlemek olarak belirleniyor.

Yazar

Mustafa Levent Yener

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar