Kıbrıslı Türk patates üretecileri AB’den şikayetçi

25.04.2011   Kıbrıs Türkü’nün ambargolar nedeniyle yaşadığı ekonomik sıkıntılar her geçen gün biraz daha artıyor. Ambargolardan beli bükülen sektörlerden biri de patates üreticileri. Ambargolar nedeniyle ürettiğini satamamaktan şikayetçi olan üretici, KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu’nu ziyaret ederek, Avrupa Birliği’ne verdiği sözleri tutmadığını hatırlatmasını istedi. Patates Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Yeşilada, 1994 ABAD kararlarının ardından ihracatta sıkıntı çektiklerine işaret […]


Paylaşın:

25.04.2011 
 
Kıbrıs Türkü’nün ambargolar nedeniyle yaşadığı ekonomik sıkıntılar her geçen gün biraz daha artıyor. Ambargolardan beli bükülen sektörlerden biri de patates üreticileri. Ambargolar nedeniyle ürettiğini satamamaktan şikayetçi olan üretici, KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu’nu ziyaret ederek, Avrupa Birliği’ne verdiği sözleri tutmadığını hatırlatmasını istedi.

Patates Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Yeşilada, 1994 ABAD kararlarının ardından ihracatta sıkıntı çektiklerine işaret ederek, Yeşil Hat Tüzüğü’nün de kendilerine çare olmadığını kaydetti.

Avrupa Birliği’nin verdiği sözleri tutmadığını hatırlatan Yeşilada, birliği çifte standart uygulamakla suçladı ve Cumhurbaşkanı’nın AB’ye, verdiği sözleri hatırlatmasını talep etti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu da “Bitecek denen ambargolar devam etti. Üstelik Orams ve diğer benzeri kararlar da alındı” dedi.

Hem kendisinin hem de Özel temsilcisinin izolasyonlarla ilgili AB nezdinde pek çok girişimde bulunduklarını hatırlatan Eroğlu, ancak AB’nin bildiğini yaptığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Türküne verdiği sözü tutmayan AB’nin Türkiye’ye baskı yaptığına işaret ederken, “Bence önce AB sözünü tutmalı ki, başkasının sözünü hatırlatma yüzü olabilsin” dedi.

Geçmişten ders almak gerektiğini belirten Eroğlu, “Hem geçmişte verilen sözlerin tutulmadığını dikkate alan, hem de halkımızın huzur içinde yaşayacağı, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin başına gelenlerin, yeni devletin başına gelmeyeceği bir anlaşma istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 
 

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar