Kıbrıslı Türk patates üretecileri AB’den şikayetçi – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)   • Söz Konusu-5: Açık Oturum

Kıbrıslı Türk patates üretecileri AB’den şikayetçi

25.04.2011   Kıbrıs Türkü’nün ambargolar nedeniyle yaşadığı ekonomik sıkıntılar her geçen gün biraz daha artıyor. Ambargolardan beli bükülen sektörlerden biri de patates üreticileri. Ambargolar nedeniyle ürettiğini satamamaktan şikayetçi olan üretici, KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu’nu ziyaret ederek, Avrupa Birliği’ne verdiği sözleri tutmadığını hatırlatmasını istedi. Patates Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Yeşilada, 1994 ABAD kararlarının ardından ihracatta sıkıntı çektiklerine işaret […]

16 Mayıs 2011
Milli Düşünce Merkezi

25.04.2011 
 
Kıbrıs Türkü’nün ambargolar nedeniyle yaşadığı ekonomik sıkıntılar her geçen gün biraz daha artıyor. Ambargolardan beli bükülen sektörlerden biri de patates üreticileri. Ambargolar nedeniyle ürettiğini satamamaktan şikayetçi olan üretici, KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu’nu ziyaret ederek, Avrupa Birliği’ne verdiği sözleri tutmadığını hatırlatmasını istedi.

Patates Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Yeşilada, 1994 ABAD kararlarının ardından ihracatta sıkıntı çektiklerine işaret ederek, Yeşil Hat Tüzüğü’nün de kendilerine çare olmadığını kaydetti.

Avrupa Birliği’nin verdiği sözleri tutmadığını hatırlatan Yeşilada, birliği çifte standart uygulamakla suçladı ve Cumhurbaşkanı’nın AB’ye, verdiği sözleri hatırlatmasını talep etti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu da “Bitecek denen ambargolar devam etti. Üstelik Orams ve diğer benzeri kararlar da alındı” dedi.

Hem kendisinin hem de Özel temsilcisinin izolasyonlarla ilgili AB nezdinde pek çok girişimde bulunduklarını hatırlatan Eroğlu, ancak AB’nin bildiğini yaptığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Türküne verdiği sözü tutmayan AB’nin Türkiye’ye baskı yaptığına işaret ederken, “Bence önce AB sözünü tutmalı ki, başkasının sözünü hatırlatma yüzü olabilsin” dedi.

Geçmişten ders almak gerektiğini belirten Eroğlu, “Hem geçmişte verilen sözlerin tutulmadığını dikkate alan, hem de halkımızın huzur içinde yaşayacağı, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin başına gelenlerin, yeni devletin başına gelmeyeceği bir anlaşma istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 
 

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları