Kerkük’te Seçim Komisyonu Lağvedildi – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • 514’üncü Bilgi Şöleni: Karabağ’da ne oldu?   • Söz konusu açık oturum 9: Türk tarımının çilesi (canlı yayın)

Kerkük’te Seçim Komisyonu Lağvedildi

Irak Türkmen Cephesi’nden Irak yönetiminin Kerkük’te seçim komisyonunu lağvetmesine tepki geldi. Irak Türkmen Cephesi Başkan Yardımcısı Hasan Turan kararın Kerkük’ü istikrarsızlaştırmak için olduğunu söyledi. Turan “Ne zaman Kerkük’teki etnik gruplar arasında uyum sağlansa IKBY bu uyumu bozar, Kerkük’te seçimlerin yapılmasını engellemeye ve istikrarı bozmaya çalışır.” ifadelerini kullandı. 2005’ten bu yana yerel seçimlerin yapılamadığı Kerkük’te nüfus […]

16 Kasım 2019
Kocafurkan Dinçaslan

Irak Türkmen Cephesi’nden Irak yönetiminin Kerkük’te seçim komisyonunu lağvetmesine tepki geldi. Irak Türkmen Cephesi Başkan Yardımcısı Hasan Turan kararın Kerkük’ü istikrarsızlaştırmak için olduğunu söyledi. Turan “Ne zaman Kerkük’teki etnik gruplar arasında uyum sağlansa IKBY bu uyumu bozar, Kerkük’te seçimlerin yapılmasını engellemeye ve istikrarı bozmaya çalışır.” ifadelerini kullandı.

2005’ten bu yana yerel seçimlerin yapılamadığı Kerkük’te nüfus kaydırılması yapıldığı ve Türkmen nüfusun yok sayılarak Kürtlerin bölgeye kaydırıldığı biliniyor. Seçmen kütükleri bölgede yerel seçimlerde Türkmenler için önemli bir konu. Türkmenler, Araplar, Kürtler ve Hristiyanların onayıyla seçmen kütüklerinin incelenmesi adına kurulan seçim komisyonu IKBY Parlamentosundan Anayasa Mahkemesine yapılan başvuru sonucu lağvedildi.

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları