Kerkük’teki Kayseri Çarşısı, TİKA tarafından onarılarak yeniden açıldı

Irak’ın Kerkük kentinde yanarak kullanılamaz hale gelen Osmanlı mirası Kayseri Çarşısı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından onarılarak esnafa teslim edildi.


Kerkük

Kerkük Kayseri Çarşısı Osmanlı Döneminde yapılmış olup kentteki Türklüğün simgelerinden biridir

Kerkük Tarihi Eserler Dairesi Müdürü Eyad Tarık, TİKA’nın onardığı çarşının esnafa teslim edildiğini söyledi. Tarık, çarşının teslim edilmesiyle esnafın da yüzünün güldüğünü belirtti. Tarihi çarşının orijinal dokusunu bozmamaları konusunda esnaftan taahhüt aldıklarını ifade eden Tarık, Türkiye’ye yardımları dolayısıyla teşekkür etti.

Çarşının 27 yıllık esnafından Nazım Altuncu, talimat vererek bu tarihi eseri yeniden hayata kazandıran ve ekmek teknelerini kurtaran Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarını iletti. Altuncu, muhteşem onarımla çarşıya 100 yıllık ömür kazandırıldığını söyledi. Esnaf Aydın Kemal de ”TİKA’nın onarım müdahalesi olmasaydı çarşı yıllar boyunca kullanılmaz halde kalabilirdi.’‘ ifadesini kullandı.

Kerkük kent merkezinde bulunan ve Osmanlı döneminde inşa edilen tarihi Kayseri Çarşısı’nda 26 Kasım 2018’de henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıkmıştı. Yangın nedeniyle çarşıda bulunan çok sayıda iş yeri kullanılamaz hale gelmişti. Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi, Kerkük’te 2018’de yangın çıkan Osmanlı mirası Kayseri Çarşısı’nın onarımını tamamlayan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığına (TİKA) teşekkür etti.

Bu desteğin bir dayanışma mesajı olduğuna dikkati çeken Salihi, komşu ülke Türkiye’nin hiçbir zaman Irak halkı ve Türkmenleri yalnız bırakmadığını vurguladı. Salihi, Türkiye Cumhuriyetine teşekkürlerini yineleyerek, Türkiye’nin attığı bu adımın Irak’taki yüzlerce tarihi eserin yeniden onarımı için Irak hükumetine örnek olması temennisinde bulundu.

Kaynak:QHA

Yazar

Mete Korkmaz

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar