“Kıbrıs Türk Karagöz Suretleri Sergisi” açıldı

Kıbrıs Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi Sergi Salonu, geçmişten günümüze Karagöz ve Hacivat tasvir ustalarının koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.


Karagöz ve Hacivat

KKTC’nin 37. Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında, eski Karagöz ustalarının ve Türk Gölge Oyunu sanatçısı Mehmet Ertuğ’un özgün tasvirlerinin sergilendiği “Kıbrıs Türk Karagöz Suretleri Sergisi” açıldı. Kıbrıs Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi Sergi Salonu’ndaki sergide,  Lefkeli  Mehmet Efendi, Lefkeli Mehmet Efendi’nin ustaları ve Mehmet Ertuğ tarafından yapılan en az 100 yıllık tasvirler yer alıyor.
Karagöz, Hacivat, Sünbül Hanım, Zenne, Cadı, Çıplak, Keloğlan, Deli, Hımhım, Arnavut, Canavar, Rum, Yahudi gibi tiplerin yer aldığı 120 eser sergide ziyaretçileriyle buluşacak.
Serginin en özel parçalarından biri de Hanım Kız(Sünbül Hanım) tasviri. 100 yıl önce Kıbrıslı bir Karagöz ustası tarafından deriden yapılan Sünbül Hanım suretini diğer tasvirlerden ayıran özelliği tepesinde ve alnında ay yıldız yer alması. Mehmet Ertuğ bu durumun Kıbrıslı Türklerin İngiliz idaresinde yaşadığı yıllarda ay yıldıza duyduğu özlemin bir yansıması olduğunu ifade ediyor.
Yüzyıllardır Türk kültüründe önemli bir sahip olan Karagöz ve Hacivat gölge oyununun Kıbrıs’a, Osmanlı Devleti’nin adayı fethetmesiyle birlikte geldiği kabul ediliyor. Kıbrıs halkı, Karagöz ve Hacivat’ı o kadar çok seviyor o kadar çok benimsiyor ki sadece Ramazan aylarında değil yıl boyunca köy ve kentlerde her yaş grubundaki izleyicilerle buluşuyor. Bu sevgi ve ilgi neticesinde Kıbrıs’ta birçok usta Karagözcü yetişiyor, klasik karagöz oyunları yanında Kıbrıs’a özgü oyunlar da sergileniyor. Aynı zamanda Kıbrıs’a özgü yeni tipler de oyuna ekleniyor.
(Kaynak: http://www.detaykibris.com/kibris-turk-karagoz-suretleri-sergisi-aciliyor-236184h.htm 09.11.2020)

Yazar

Esra Çam

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar