Kıbrıslı şair Fikret Demirağ, vefatının 10. yılında anıldı

Kıbrıs Türk edebiyatının önemli şair, yazarlarından Fikret Demirağ’ın vefatının 10. yıl münasebetiyle Lefke’de anma töreni düzenlendi.


Fikret Demirağ

Kıbrıs Sanatçı ve Yazarlar Birliği öncülüğünde, Lefke Belediyesi, Lefke Turizm Derneği, Bademliköy Muhtarlığı ile bölge okullarının katkıları ve AB iki toplumlu diyalog geliştirme projesi destekleriyle şairin doğum yeri olan Lefke’de anıldı.
Geçmiş yıllarda festival şeklinde düzenlenen anma etkinliklerinin bu yıl pandemi sebebiyle bir günlük etkinliğe dönüştürüldüğü belirtildi.
Etkinlikte ilk olarak katılımcılar Lefke’deki Ağaçlı Kahve’de buluştu, ardından şairin doğduğu ev ziyaret edildi. Daha sonra Bademliköy Şiir Tepesi’nde şiirler okunarak anılar paylaşıldı.

Fikret Demirağ, Lefke’de doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Lefke’de tamamlayan şair, on bir yaşından itibaren şiir yazmaya başlamıştır. 1961’de Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü’nü bitirmiş Kıbrıs’a dönerek burada yirmi sekiz yıl boyunca Türkçe öğretmenliği yapmıştır. Şölen ve Sanat Postası adlı dergiler ile Halkın Sesigazetesinin yayınlarına katkı sağlamıştır. Alaz, Cumhuriyet Kitap, Dost, İnsan, Kedi Şiir Seçkisi, Kurşun Kalem, Kül, Ortam, Budala, Özgür Edebiyat, Sincan İstasyonu, Varlık, Yasakmeyve, Yeni Düzen dergilerinde de yazı ve şiirlerini yayınlayan Demirağ, 1989’da emekli olmuştur. Aynı yıl Kıbrıs gazetesinin kültür sanat bölümünde yöneticilik yapmıştır.
1994’de “Türk Bankası Kültür Sanat Ödülü” ve 1995’te “M. Necati Özkan Kültür Ödülü”nü kazanmıştır. 28 Kasım 2010’da İstanbul’da kalp yetmezliği sebebiyle hayatını kaybetmiştir.

Bir Sabah Sevgiyle Uyandır Beni

Acımın alnından öperek uyandır bir sabah beni
dışarıda güneşi ve baharı yağarken yağmur.
Yüreğimde bir müzikle uyandır beni
tüy parmaklarını ağrıyan yerlerimde gezdir.
Saçlarımdan zamanı geçirerek uyandır bir sabah.
Sen günün şiiri ol, ben şarkını besteleyeyim.
Sen narin bir nar fidanı gibi salın rüzgârda
ben yanında yaralı bir dize gibi durayım.
Aşk ve Şiirle barışan bir dünyaya uyandır bir sabah beni (Fikret Demirağ).

(Kaynak: https://haberkibris.com/sair-fikret-demirag-olum-yil-donumunde-lefkede-anildi-1515-2020-11-29.html)
(Biyografi: http://teis.yesevi.edu.tr/madde-detay/demirag-fikret)

Yazar

Esra Çam

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar