Kırgız-Türk Dostluk Hastanesi yakında Kovid-19 hastalarını kabul edecek – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Asırlık çınar Bozkurt İlham Gencer’le sanat ve siyaset bir arada   • Gündem Özel: Karadeniz’de Rus-Amerikan Rekabeti ve Montrö

Kırgız-Türk Dostluk Hastanesi yakında Kovid-19 hastalarını kabul edecek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) Kırgızistan’da inşa ettiği ve Türkiye Cumhuriyetinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele etmek için Kırgız Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığına teslim ettiği Kırgız-Türk Dostluk Hastanesi yakında faaliyete geçecek.

5 Nisan 2020
Mete Korkmaz
Kırgızistan
Hastaneye Kovid-19 hastaları kaldırılmaya başlayacak.

Kırgızistan Sağlık Bakanı Sabircan Abdikarimov şu anda hastanenin mali ve yönetimsel konularda son çalışmalarına devam edildiğini dile getirdi. Abdikarimov, bu sorunların çözülmesinin ardından hastanenin açılacağını ifade ederek, “Hastane hazır. Hastaların kitlesel kabulü durumunda, bu hastaneyi kullanacağız. Bu günlerde bu sorunlar çözülecek.” dedi.

Koronavirüsün ilk olarak 18 Mart’ta tespit edildiği Kırgızistan’da 3 Nisan itibariyle vaka sayısı 14 artarak 130’a yükseldi. Ülkede 5 hasta koronavirüsten iyileşerek hastaneden taburcu edilirken 61 yaşındaki bir kişi 2 Nisan’da yaşamını yitirdi.

Kırgızistan’da 25 Mart’tan itibaren başkent Bişkek’te, Oş ve Celal Abad bölgelerinde, Nookat, Kara Suu ve Suzak ilçelerinde olağanüstü hal ilan edilmişti. Ayrıca, 25 Mart’tan beri kısmi sokağa çıkma yasağı getirilmişti.

Kaynak:QHA

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları