Kırgız Türkü iş adamlarına rüşvet tehdidi – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • ATSIZ- Türkçülüğün Çağlayanı   • MDM İstanbul Şubesi Perşembe Sohbetleri: Kızılema, Turan dünyasının on bin yıllık sırrı

Kırgız Türkü iş adamlarına rüşvet tehdidi

Kazakistan ile Kırgızistan arasında Kazakistan’ın sınır memurlarından kaynaklanan rüşvet meselesi çıktı.

31 Ocak 2020
A. Selim Babaoğlu ve Nuray Türksoy
Kırgız Türkü iş adamlarına Kazakistan sınırında mafya tehdidi
Azamat Arapbayev

Rus Regnum haber ajansında yayınlanan haberde Kırgızistan milletvekili Azamat Arapbayev’in Kırgız iş adamlarının düştüğü durumla ilgili açıklamasına yer verildi. Arapbayev açıklamasında Kazakistan’ın Kırgızistan sınırında çalışan vergi ve sınır hizmetleri çalışanlarının Kazakistan ile ithalat ve ihracat yapan Kırgız işadamlarından rüşvet istediğini belirtti.

500 ila 1000 dolar arası değişen tarife var

Rüşvetin miktarını da belirten Arapbayev, Rusya’ya ihraç edilecek malların Kazakistan sınırından geçmesi için ödenmesi gereken miktarın 500 ila 1000 dolar arasında değiştiğini de beyanatına ekledi.
Arapbayev, Kazakistan’ın söz konusu durumu değiştirmemesi durumunda Avrasya Ekonomik Konseyi’nden Kazakistan’ın çıkarılması için müracaat edeceklerini ifade etti.

***

(Azerbaycan lehçesinde)

Rus Regnum xəbər agentində yayımlanan xəbərdə Qırğızıstan milletvekili Əzəmət Arapbayev’ın Qırğız iş adamlarının düşdüyü vəziyyətlə əlaqəli açıqlamasına yer verildi. Arapbayev açıqlamasında Qazaxıstan’ ın Qırğızıstan sərhəddində çalışan vergi və sərhəd xidmətləri işçilərinin Qazaxıstan ilə idxal və ixrac edən Qırğız iş adamlarından rüşvət istədiyini bildirdi.

500 ilə1000 dollar arasında dəyişən bir məbləğ var.

Rüşvətin miqdarını da bildirən Arapbaye, Rusya’ya ixrac ediləcək malların Qazaxıstan sərhədindən keçirilməsi üçün ödənməsi lazım olan miqdarın 500 ilə 1000 dollar arasında dəyişdiyini, dedi. Arapbayev, Qazaxıstan’ın bu vəziyyəti dəyişdirməməsi durumunda Avrasiya İqtisadi Birliyindən çıxarılması üçün müraciət edəcəklərini bildirdi.

Kaynak : (https://regnum.ru/news/polit/2842461.html, 28/01/2020)

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarların diğer yazıları: