Uygur işadamının ölümü ve Kırgızistan başkonsolosu

Uygur Türkü işadamının öldürülmesi üzerine Kırgızistan başkonsolosu Erkin Sopokov görevden alındı. Cinayet mahallinde Kırgızistan konsolosluğuna ait plakalı otomobilin olduğu iddiası üzerine söz konusu skandalın merkezinde kaldığı iddia ediliyor.


 

Erkin Sopokov

Uygur işadamının öldürülmesi üzerine görevden alındı

Moskova merkezli Rus haber ajansı Fergana News’de yayınlanan haberde İstanbul Başkonsolosu Erkin Sopokov’un görevden alınma sebebinin açıklanmadığı belitildi.

Öte yandan Uygur işadamı Aierken Saimaiti öldürüldüğü mahâlde Kırgızistan konsolosluğuna ait plakalı otomobilin bulunduğunun ortaya çıkması ardından başkonsolosun bu skandalın merkezinde kaldığı, bu sebepten ötürü görevden alındığı yorumuna yer verildi.

Uygur Türkü işadamının Kırgızistan konsolosluğuna ait araçta bulunduğu iddiası karşısında Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı plakanın sahte olduğunu belirtti.
Aierken Saimaiti Doğu Türkistanlı, İstanbul’da gümrük işi ile uğraşan bir işadamıydı. Bir otelin çay bahçesinde kimliği belirsiz kişiler tarafından vurularak öldürüldü.

CİNAYETİN SEBEBİ PARA TRANSFERİ Mİ

Asaimaiti’nin hakkında ünlü bir Kırgız aile olan Madrahimov’ların parasını yurtdışına çıkardığına dair söylentiler bulunuyordu. Bir radyo programında da bu konu işlenmiş ve ardından yapılan soruşturmada öldürülen işadamı hakkındaki iddiaların doğrulanmıştı. Ancak Madrahimov’lar ile bağlantısı ortaya çıkarılmamaıştı. Aierken Saimaiti 2017 yılından bu yana 3 milyon doları zimmetine geçirmekten aranıyordu. Madrahimov’lar ise Aierken Saimaiti ile bağlantılarını hâlen inkâr etmektedirler.

Kaynak:
(https://fergana.agency/news/112419/, 12/11/2019)

Yazar

A. Selim Babaoğlu

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar