Kırgızistan Tacikistan sınırında gerginlik

Kırgızistan Tacikistan arasında sovyetlerin dağılmasından bu yana süren sınır tartışması son zamanlarda yerini çatışmaya bıraktı. Geçtiğimiz hafta sınırda gerçekleşen çatışmada 1 Tacik hayatını kaybetti. Kırgız halkı bölgede Taciklere tavizler verilmesinden dolayı tepki göstererek açıklama yaptılar. Kırgızlar Hükümete Tepkili Bölgede yaşayan Kırgızlar, Kırgız hükümetine tepkili, Kırgız halkı hükümetin Taciklere taviz vermesinden dolayı bölge halkı açıklama yaptı. […]


Kırgızistan Tacikistan arasında sovyetlerin dağılmasından bu yana süren sınır tartışması son zamanlarda yerini çatışmaya bıraktı. Geçtiğimiz hafta sınırda gerçekleşen çatışmada 1 Tacik hayatını kaybetti. Kırgız halkı bölgede Taciklere tavizler verilmesinden dolayı tepki göstererek açıklama yaptılar.

Kırgızlar Hükümete Tepkili

Bölgede yaşayan Kırgızlar, Kırgız hükümetine tepkili, Kırgız halkı hükümetin Taciklere taviz vermesinden dolayı bölge halkı açıklama yaptı. Açıklama yapan bölgeden Kırgız yetkililer “Sınırda yaşayan insanlar yapılan değişikliklerin ve gelişmelerin farkında. Bişkek’ten gelen insanlar yerel halkın taleplerini dinlemiyor. Tacikler müzakerelerin devam etmesine rağmen tartışmalı bölgelerde inşaat faaliyetlerine devam ediyor” dediler. Bölgede Taciklerin isteği üzerine Kırgız hükümetinin gözlem noktasını kaldırmasına bölgeden yetkili isimlerden Şairbek Orazaliyev “Kırgız yetkililer etkisiz kalırken, Tacikler Kırgızistan toprakları üzerinde ilerlemeye devam ediyor” açıklamasını yaptı.

Yazar

Kocafurkan Dinçaslan

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.