Kırgızistan’da parlamento seçimleri iptal edildi – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • 523’üncü Bilgi Şöleni: Yaşadığımız su sıkıntısı ve su politikalarımız   • 522’nci Bilgi Şöleni: Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılar meselesi

Kırgızistan’da parlamento seçimleri iptal edildi

Parlamento seçimleri iptal edildi.

6 Ekim 2020
Alina Asanbekova ve Jyldyz Baiysova
Parlamento seçimleri iptal edildi
Kırgızistan seçimleri iptal edildi

Kırgızistan’da 4 Ekim’de parlamento seçimleri yapılmıştı. Seçimin sonucuna kabul etmeyenler sokakları doldurdu ve yürüyüşe başladı. Protestolar halen devam etmektedir. Protestocuların talepleri, seçim sonuçları iptali yeniden seçim yapılmasıydı.
Bugün sabah Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov halka yaptığı açıklamada seçimlerin iptal edildiğini, propaganda işleri yapmamalarını rica etti.
Seçim sonuçları ise bugün Merkez Seçim Komisyonu tarafından iptal edildi. Merkez Seçim Komisyonu üyeleri toplantı yaptıklarını 11 üyenin oyuyla seçim sonuçlarının iptal edildiğini ilan etti. Merkez Seçim Komisyonu’nun kararını komisyon üyesi Gülnara Curabayeva kendi Facebook sayfasından duyurdu

***

(Kırgızistan lehçesinde)

Кыргызстанда 4-октябрь күнү болуп өткөн парламенттик шайлоонун жыйынтыгына нааразы болгон эл кечээ митинг уюштуруп, таң аткыча тарашкан жок. Бүгүн митинг дагы деле уланууда. Митингчилердин талабы шайлоонун жыйынтыгын четке кагуу жана шайлоону кайрадан өткөрүү болуп эсептелет.
Бүгүн президент Сооронбай Жээнбеков калкына кайрылуу жасап, эч кандай провокацияга алдырбоону өтүндү. Бул маселе Борбордук шайлоо комитетинин мүчөлөрү карап чыгып, жалпы 11 добуш менен жыйынтык четке чыгарылганын БШКнын мүчөсү Гүлнара Журабаева Фейсбуктагы баракчасына жазды.

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarların diğer yazıları: