Kırgızistan’da parlamento seçimlerine 15 parti katılacak – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Gündem Özel: Karadeniz’de Rus-Amerikan Rekabeti ve Montrö   • Söz konusu açık oturum-15: Korona/ Eba / Andımız

Kırgızistan’da parlamento seçimlerine 15 parti katılacak

Kırgızistan’da seçimlere 15 parti katılacak.

7 Eylül 2020
Alina Asanbekova ve Jyldyz Baiysova
Seçim yarışı yaşadı
Kırgızistan’da seçim

4 Ekim’de Kırgızistan’da Cogorku Keneş için seçim yapılacak. Ülkenin merkezi seçim komisyonu seçime katılmak için başvuran 15 partiyi resmi olarak onayladı. Seçime katılacak 1912 adayın 618’inin kadın olduğu bildirildi.
4 Eylül’den itibaren Kırgızistan’da partilerin siyasi propaganda faaliyetine başladı. 120 yetkiliden oluşan Cogorku Keneş milletvekili her 5 senede bir seçim yapılarak göreve geliyor.

***

(Kırgızistan lehçesinde)

4-октябрда Кыргызстанда Жогорку Кеңешке шайлоо өтөт. Өлкөнүн Борбордук шайлоо комиссиясы (БШК) шайлоого катышууга документ тапшырган 15 партияны расмий каттоого алды. Парламентке шайлануучу жалпы 1912 талапкер катталды, алардын ичинен 618и аялдар.

Алар – «Мекен Ынтымагы», «Мекенчил», «Ыйман Нуру», «Чоң Казат», «Реформа», «Республика», «Социал-демократтар», «Биримдик», «Мекеним Кыргызстан», «Ордо», «Кыргызстан», «Бир Бол», «Замандаш», «Ата Мекен» партиялары жана «Ооганстан согушунун ардагерлери жана ушул сыяктуу кагышууларга катышкандардын саясий партиясы».

Ал эми «Бүтүн Кыргызстан» саясий партиясы жарышка катышуу укугунан ажыратылып, бирок аталган партия БШКнын бул чечимине макул эмес. Учурда «Бүтүн Кыргызстан»  БШКны сотко берип, аягына чейин күрөшөрүн билдирүүдө.

4-сентябрдан тарта Кыргызстанда партиялардын үгүт иштерине расмий старт берилди. 120 мандаттуу Жогорку Кеңештин депутаттары беш жыл сайын шайланат.

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarların diğer yazıları: