Kırgızistan’da Türk Dostluk Hastanesi Açılıyor – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Türk ilim dünyasının acı kaybı   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)

Kırgızistan’da Türk Dostluk Hastanesi Açılıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından yapılan Kırgız-Türk Dostluk Hastanesi 2020 yılında açılacak.

4 Ocak 2020
Kocafurkan Dinçaslan

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından yapılan Kırgız-Türk Dostluk Hastanesi 2020 yılında açılacak. Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat Türkiye ile Kırgızistan arasında bağların kuvvetleneceğini ifade etti.

Fırat konu hakkında “Hastanenin işletme sözleşmesi ile ilgili anlaşma taslağının Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından onaylaması bekleniyor. Anlaşma taslağının kabul edilmesi ve Cumhurbaşkanının onay vermesinin ardından Kırgız-Türk Dostluk Hastanesi devreye girmiş olacak. Türkiye olarak, Kırgızistan’ın sağlık alanındaki çalışmalarına desteğimizi sürdüreceğiz. Gelecek yıl Kırgızistan’ın değişik bölgelerinde de poliklinikler kuracağız. Ayrıca Sağlık Haftası düzenleyerek Türk doktorlarını Kırgızistan’a getireceğiz.” açıklamasını yaptı.

Kırgızistan’da açılacak olan hastane 51 yatak kapasiteli, laboratuvar merkezleri, 2 ameliyathane, 3 yoğun bakım ünitesi, anjiyo ve görüntüleme bölümleri olan bir hastane olacak. Büyükelçi tanıtımı yapılan yerli araba için “Yerli elektrikli otomobil fabrikası Türkiye’nin otomotiv başkenti olarak bilinen Bursa’da kurulacak. Daha sonra elektrik araçları hızlı bir şekilde ihracata başlayacağız. Birkaç sene içerisinde de Türk malı yerli araçları Kırgızistan’da görmeyi ümit ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları