Kırgızistan’daki Kazak Türkleri ülkelerine döndüler – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Türk ilim dünyasının acı kaybı   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)

Kırgızistan’daki Kazak Türkleri ülkelerine döndüler

Kazakistan’da Çinliler ile Kazakistan Türkleri arasındaki etnik çatışma sonucu Kırgızistan’a sığınan Kazakistan Türkleri ülkelerine geri döndü.

10 Şubat 2020
Mete Korkmaz
Sınır
Kazakistan ve Kırgızistan sınırı

Kazakistan’da Dungan olarak bilinen Müslüman Çinliler ile Kazaklar arasında Cuma gününden itibaren yaşanan etnik çatışma sonrasında 10 kişi hayatını kaybetmiş ve 5 bine yakın Kazak vatandaşı güvenlikleri için Kırgızistan’a sığınmıştı.

Yerel kaynaklara göre bugün bini aşkın Kazak sınırı geçerek ülkelerine geri döndü. Kırgız kaynaklar ayrıca 34 Kazak vatandaşının Kırgız hastanelerinde tedavi gördüğünü ve 13 kişinin tedavisine devam edildiğini aktardı. Olaylar 7 Şubat 2020 tarihinde Kazakistan’ın Cambıl bölgesinde başladı. Daha sonrasında Kazak yetkililer Korday bölgesinde olağanüstü hal ilan edildiğini duyurdu. Kırsal bölgede yaşanan olaylarda evlerin yakıldığı, arabaların kundaklandığı belirtiliyor.

Kazakistan Başbakan Yardımcısı Berdibek Saparbayev dün bölgeye giderek köylülere zarara uğrayan evlerinin yeniden inşa edileceği sözünü verdi. Saparbayev, “Sizden isteğimiz provokasyonlara yol vermeyin. Yıkılan tüm evleri yeniden inşa edeceğiz ve ailelere yardım edeceğiz. Uzmanlar hasar kontrolüne devam ediyor. Kırgızistan’a giden akrabalarınıza geri dönmeleri çağrısında bulunun” dedi.

Kırgızistan’a giden kişilerin çoğunlukla kadın, çocuk ve yaşlılardan oluştuğu belirtiliyor. Kırgız köylülerin, olaylardan kaçan Kazaklara yemek ve barınma noktasında yardım ettiği öğrenildi. Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev de nefret söylemlerine, dedikodulara ve dezenformasyona karşı dikkatli olunması gerektiği şeklinde uyarılarda bulundu.

Kaynak:QHA

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları