Kırım Tatarlarına Hapis Cezası

Rusya Kırım’ı işgal ettikten sonra Kırım Tatarlarına baskıyı sürdürüyor. Terör örgütü üyesi olmak ve terör eylemlerinde bulunmak suçlamasıyla 2015 ve 2016 yılında tutuklanan 6 Kırım Türkü Rus mahkemesi tarafından hapis cezasına çarptırıldı. Açıklanan mahkeme kararına göre, Muslim Aliyev 19 yıl, İnver Bekirov 18,  Emir Üsein Kuku ve Vadim Siruk 12 yıl, Arsen Cepparov 7 yıl […]


Rusya Kırım’ı işgal ettikten sonra Kırım Tatarlarına baskıyı sürdürüyor. Terör örgütü üyesi olmak ve terör eylemlerinde bulunmak suçlamasıyla 2015 ve 2016 yılında tutuklanan 6 Kırım Türkü Rus mahkemesi tarafından hapis cezasına çarptırıldı. Açıklanan mahkeme kararına göre, Muslim Aliyev 19 yıl, İnver Bekirov 18,  Emir Üsein Kuku ve Vadim Siruk 12 yıl, Arsen Cepparov 7 yıl ve Refat Alimov 8 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Uluslararası Af Örgütü “Tek amaçları Kırım’daki toplumu aşağılamak ve sınırlamak. “

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) Rusya Temsilcisi Aleksandr Artemyev “Mahkeme kararı 14 dakikada okudu. Aslında bu dava siyasi ve dini nedenlere dayanan baskı; en başından bunu söylüyorduk. Tek amaçları Kırım’daki Kırım Tatar toplumunu aşağılamak ve sınırlamak. Maalesef Emir Üsein Kuku, Kırım Tatar toplumunun liderlerinden biri; o Kırım İnsan Hakları Temas Grubu oluşturulduktan hemen sonra üye olmuştu.” ifadelerini kullandı.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov “Kendinizi kandırmayın. Onlar bugün evde ses çıkarmadan oturarak arama, tutuklama ve hapisten kaçabileceğini düşünen insanların evlerine de mutlaka gelirler. Rus işgalciler bu insanları suçlu oldukları için yargılamıyor, Kırım Tatar oldukları için yargılıyorlar. Rus işgalini kabul etmeyen diğer Kırım Tatarları ve etnik Ukrainleri korkutmak için yargılıyorlar.” açıklamasında bulundu.

Yazar

Kocafurkan Dinçaslan

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.